Charkov se stal cílem ruské palby. Ve městě nedaleko ruských hranic zemřely desítky lidí

Rusko v pondělí zahájilo na ukrajinský Charkov masivní útok. Podle tamního ministra vnitra si těžká palba vyžádala desítky mrtvých a stovky zraněných.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Charkov je druhým největším ukrajinským městem. Jak informuje server Echo24, počtem obyvatel se dá přirovnat k Praze. Leží zhruba 30 kilometrů od rusko-ukrajinské hranice a během pondělka se stalo cílem ruské palby. Jak uvedl ukrajinský ministr vnitra na sociální síti Twitter na místě po mohutném ostřelování salvovými raketomety zůstaly desítky mrtvých a stovky zraněných.

V městě Charkov platí zákaz vycházení

„Tuhle hrůzu by měl vidět celý svět,“ napsal ministr vnitra a připojil k příspěvku záběry z charkovské obytné čtvrti. Vidět jde na nich oblaky dýmy a záblesky při dopadech raket. Město kvůli ruskému útoku vyhlásilo zákaz vycházení. Charkovské úřady v pondělí uvedly, že ve městě zahynulo 11 lidí a několik desítek dalších bylo zraněno v důsledku ostřelování ruskými raketomety.

Jak informuje ČTK, boje v Charkově pokračovaly i v noci z pondělí na úterý. Podle tamního starosty Ihora Těrechova ruská armáda vyhodila do povětří trafostanici a došlo tak k problémům s dodávkami elektrické energie i vody. Zničeny měly být také horní podlaží dvou výškových budov. Pod troskami podle starosty jsou uvěznění lidé a záchranáři usiluji o jejich vyproštění.

Ruské ztráty

Ruská vojska neútočí jen na Charkov, ale boje pokračují také v hlavním městě Kyjev. Přímo do metropole se ale podle serveru RBK Ukrajiny ruské armádě nepodařilo proniknout. Naopak ukrajinské síly měly podle ministerstva obrany za pondělí sestřelil pět ruských stíhaček a jeden vrtulník. Celkem už mělo Rusko podle Ukrajiny přijít o 5710 vojáků, 29 letadel, 29 vrtulníků, 198 tanků, 846 bojových vozidel pěchoty, 77 děl, 24 raketometů, 7 prostředků protiletadlové obrany, 60 cisteren, 3 bezpilotní letouny, 2 plavidla a 305 kusů automobilové techniky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Voják držící zbraň

Ukrajinský generální štáb zároveň uvedl, že jde o odhad a přesná čísla budou upřesňována. Rusko údaje o svých ztrátách neuvádí. Naději na ukončení konfliktu dalo pondělní jednáni ruské a ukrajinské delegace. Ty se sešly na hranicích Ukrajiny a Běloruska. Další schůzky obou stran mají následovat. Kyjev požaduje okamžité příměří a stažení ruských vojsk u Ukrajiny, Moskva před jednáním své požadavky neoznámila.

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články