Doněcko a Luhansko se mohou stát součástí Ruska. Moskva chystá na květen referendum

Zdroje blízké Kremlu tvrdí, že v polovině května mají být uspořádána referenda o přistoupení Luhanské a Doněcké lidové republiky k Ruské federaci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak připomíná server Meduza, Rusko v posledních dnech potvrdilo, že chce docílit převzetí kontroly nad východní Ukrajinou. Z nejbližšího okolí ruského prezidenta Vladimira Putina teď proudí informace, že tento cíl má zahrnovat i uspořádání hlasování v Luhanské a Doněcké lidové republice o připojení k Rusku. V okupovaném Chersonu má pak podle zdrojů serveru Meduza proběhnout referendum o nezávislosti na Ukrajině. Někteří informátoři dokonce zmínili konkrétní termín, a to 14. až 15. května.

Odložení je možné

Pokud referendum v Chersonské oblasti uzná nezávislost na Ukrajině, vzniknout má Chersonská lidová republika. I ta by se pak v budoucnu podle serveru Meduza mohla připojit k Ruské federaci. Vše ale může nakonec proběhnout v jiném termínu. Referenda byla podle zdrojů z Kremlu původně naplánovaná už na konec dubna, ale jejich konání odložily neúspěchy ruské armády. Situace se aktuálně výrazně nemění a ruská strana nehlásí žádné výrazné postupy ve válce na Ukrajině. I to je důvod, proč o svůj post přišel šéf prezidentské administrativy Dmitrij Kozak.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Referendum

Jak informuje server Pravda, Putinův poradce stál za organizováním aktivit vůdců ruských ilegálních skupin na Donbasu. Teď je ale u Putina v nemilosti, protože vše nejde podle plánu. Ruská tajná služba FSB počítá proto i s odporem obyvatel Doněcké a Luhanské lidové republiky a raději připravuje zástupce, kteří budou dohlížet na okupovaná území. Zájemců ale mnoho není, protože podle informaci serveru Pravda je za to nabízena nízká odměna. Vše tak nasvědčuje tomu, že referenda na Donbase proběhnou. Otázkou pouze zůstává kdy.

Rusko se nechce zastavit

O brzkém uspořádání referenda v Luhanské lidové republice na konči března mluvil i její vůdce Leonid Pasečnik. „Myslím si, že v nejbližší době se na území republiky uskuteční referendum, v němž lidé uplatní své absolutní ústavní právo a vyjádří svůj názor na připojení k Ruské federaci,“ cituje jeho slova server Novinky. Příklon k Rusku je znatelný také v Chersonské oblasti. Jak informuje iRozhlas, od května se tam má začít platit rublem. Agentuře RIA Novosti to oznámil místopředseda vojensko-civilní správy regionu Kirill Stremousov.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zničený tank

Přechodné období má trvat čtyři měsíce, pak mají ukrajinské hřivny přestat platit úplně. Těžko odhadovat, jak by na takové kroky zareagoval Kyjev. V případě úspěšnosti referend na Donbasu by přišla Ukrajina o nezanedbatelnou část svého území. Navíc v posledních dnech přichází informace, že Rusko se s východem Ukrajiny nespokojí a bude chtít ovládnout také jižní část země. Důvodem je snaha připojit pozemně Rusko s Krymem a Podněstřím na území Moldavska.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články