Mezi potenciálními kandidáty na prezidenta se objevuje i premiér Petr Fiala

Třetí přímá volba prezidenta se v Česku uskuteční už na začátku příštího roku. Téma nástupce Miloše Zemana se tak stává čím dál diskutovanější. Mluví se i o premiérovi.

i Zdroj fotografie: S vědomím Petra Fialy / Facebook
                   

Petr Fiala. V celé zemi snad není nikdo, kdo by toto jméno neznal. Předseda ODS, který dokázal jako lídr koalice SPOLU porazit v loňských volbách do Sněmovny Andreje Babiše. Stal se tak oblíbeným premiérem obzvlášť u těch, kteří dlouhodobě upozorňovali na kauzy šéfa hnutí ANO a nemohli Babiše v roli předsedy vlády skousnout. Fialovu popularitu potvrdil i průzkum agentury Kantar, podle kterého v únoru hodnotilo 42 procent Čechů politickou situaci v zemi jako „velmi dobrou“ nebo „spíše dobrou“.

Dobře našlápnuto

Jak píše server SeznamZprávy, jedná se o dvojnásobek oproti tomu, co ukazoval průzkum loni na podzim. I ve srovnání s předchozími vládami v průzkumech udělaných po sto dnech vládnutí Fiala vyčnívá. Větší spokojenost Čechů s politickou situací panovala jen v roce 2020, a to v první vlně koronavirové pandemie, kdy lidé oceňovali rychlou reakci vlády zavedením striktních opatření pro ochranu obyvatelstva, uvádí SeznamZprávy. Pak už to šlo ale s Babišem z kopce. Naopak Fiala má podle odborníků šanci udržet v Česku dobrou politickou náladu.

Aktuálně je společnost semknutá díky válce na Ukrajině. Fiala navíc získal spoustu bodů u obyvatel za svou cestu do Kyjeva, kam se vydal v březnu jako jeden z prvních světových státníků. Mnoho lidí také oceňuje velkou pomoc země ve formě dodávek zbraní na Ukrajinu. To všechno zvyšuje Fialovu oblíbenost. I proto mnoho voličů koalice SPOLU nevidí jiného vhodného kandidáta na příští hlavu státu než právě stávajícího premiéra. Jeho kvality na prezidenta vidí také odborníci.

Příliš slušný

„Dokázal by veřejnost oslovit. Je nejpopulárnější, lidé si ho nejvíce spojí s lídrovstvím. Volili by ho voliči od Pirátů až po pravé křídlo ODS,“ řekl pro server Novinky politolog Petr Sokol. Přesto je tu jedno ale. Fiala by musel kandidaturu oznámit na podzim, tedy teprve rok poté, co je ve funkci premiéra. To je podle odborníků příliš brzy. Špatné načasování tak může být nakonec důvodem, proč koalice SPOLU Fialu jako svého kandidáta na Hrad nepostaví, píší Novinky. Také si mohou zástupci vládních stran uvědomit, že na prezidenta je třeba výraznější osobnost.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Andrej Babiš

Postavu, která by na mezinárodním poli na sebe dokázala upoutat. A to by až příliš slušný Fiala nemusel splňovat. Navíc koalice musí jméno kandidáta na hlavu státu vybrat i s ohledem na to, že zřejmě bude vybírat člověka, který se ve druhém kole postaví proti Andreji Babišovi. Ten je podle kurzů sázkové kanceláře Fortuna druhým nejpravděpodobnějším vítězem prezidentské volby, hned po bývalém generálovi Petru Pavlovi. Třetí by skončil senátor Pavel Fischer a čtvrté místo zatím patří Petru Fialovi, uvádí Fortuna.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články