Havlíček zkritizoval Fialovu vládu: Nemotivujete lidi k očkování, co když přijde ještě horší mutace?

Karel Havlíček se v televizi pustil do vlády. Podle něj nemotivuje k očkování a rozvolňuje moc brzy. Mohly by přijít ještě další mutace covidu.

i Zdroj fotografie: S vědomím Karla Havlíčka / Facebook
                   

Když vláda Andreje Babiše zavedla nařízení, že se do hospod a na další místa dostanou pouze očkovaní lidé, zájem o vakcínu se prudce zvedl a musela se zřizovat další očkovací místa. Teď je ale všechno jinak. Kabinet Petra Fialy oznámil, že od 9. února končí omezení pro neočkované. Lidé od té doby o očkování začali ztrácet zájem a očkovací centra zejí prázdnotou.

Havlíček by s rozvolňováním ještě počkal

Hostem nedělí Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS byl Karel Havlíček. Mluvil o tom, že vláda by měla být opatrná a měla by najít způsob, jak lidi dál motivovat, aby se naočkovali vakcínou proti covidu. Rozvolňování podle něj přichází velmi brzy: „Nejásal bych, že jsme z toho venku. Co když přijde další, ještě horší mutace,“ vyjádřil své obavy. Zájem o očkování je aktuálně nejnižší od začátku vakcinace. Zdravotníci minulý týden denně podali jen kolem 1500 dávek. 

Vlada-CR iKabinet Petra Fialy

Bývalý premiér Andrej Babiš se nechal slyšet, že za opadajícím zájmem o očkování, stojí právě rozhodnutí vlády, zrušit povinnost prokazovat se od 9. února certifikátem. Tím pádem už odzvonilo také aplikaci Tečka. „Věnovali jsme tomu obrovskou energii. Pan ministr Válek říkal, že covid pass je fajn. Ve 23 hodin ho vláda zrušila. Zabili celou iniciativu kolem očkování,“ zlobil se Babiš v den oznámení.

Nadějí je novavax a podomní očkovací kampaň

V platnosti však od středy zůstane povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorách. „Podle odborníků se to ukazuje jako vysoce efektivní a zároveň je to minimálně omezující,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Nadále zatím bude platit také omezení počtu účastníků na hromadných akcích. Jak píše deník Blesk, vláda ani po rozvolnění opatření neočekává zvýšení tlaku na nemocnice nebo omezení dostupnosti služeb.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Vlastimil Válek

Resort zdravotnictví už oznámil, že chce kvůli nízkému zájmu spustit novou očkovací kampaň. Bude se ale dost lišit od té minulé. Má totiž trochu připomínat podomní prodej. Jen místo nabízení zboží se bude dům od domu vysvětlovat, jaké má očkování výhody. Válek vidí velký potenciál v nové vakcíně od společnosti Novavax, které se také říká vakcína odpíračů. Dostupná by měla být do konce února.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články