Jak se Češi dozví, že začala jaderná válka? Důležité varovné signály lidem řeknou, co mají dělat

Ruský prezident Vladimir Putin už několikrát během války na Ukrajině potvrdil, že jeho rozhodnutí jsou často nečekaná. Sáhnout tak může i po té nejhorší zbrani.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O použití jaderných zbraní ve válce na Ukrajině ze strany Ruska se mluví od začátku konfliktu. Sám šéf Kremlu tyto spekulace mnohokrát rozvířil svými prohlášeními, ve kterých uvedl, že na ochranu své země využije všechny možnosti. Vzhledem k tomu, že Rusko je jadernou mocností, není vůbec překvapivé, že jeho slova vyvolávají tolik obav. Připravenost na takovou situaci je tak namístě. Dobré je proto i vědět, jak by se občané o takové události dozvěděli. První varování by zřejmě přišlo prostřednictvím sirén.

Znění sirény napoví

Jejich připravenost se prověřuje každou první středu v měsíci. Jak připomíná web Prima Zoom, při zkoušce je používán 140 vteřin dlouhý táhlý tón. V případě, že se rozezní tón trvající jen 25 vteřin a následně 10 vteřin klesá, aby pak na každých dalších 25 vteřin zesílil, je to znamení především pro hasiče, protože zřejmě došlo k havárii či požáru. Obyvatelé by měli zpozornět hlavně, když zazní 140 vteřin trvající kolísavý tón. Jde o jednoznačné znamení, že je třeba se okamžitě ukrýt.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Český Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) kvůli mnoha dotazům veřejnosti sestavil návod, jak se co nejlépe před jaderným útokem ochránit

Další informace ze strany státu pak přichází obecními rozhlasy, elektronickými sirénami, popřípadě megafony záchranářských vozidel, píše dále web Prima Zoom. Dobré je v takové situaci zapnout televizi a rádio, kde budou vysílány mimořádné zprávy s veškerými informacemi. Důležité je hlavně poslouchat oficiální zdroje, které občanům oznámí, jak postupovat. Podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnosti (SÚJB) by měl každý člověk mít také představu o tom, kde se nachází pro něj nejbližší kryt civilní ochrany.

Pomohou jódové tablety?

Jako druhou radu SÚJB uvádí přípravu evakuačního zavazadla s nezbytnými osobními potřebami, náhradním oblečením a doklady, píše web Seznam Zprávy. Vhodné je mít také nouzový balíček s trvanlivými potravinami, dostatkem nápojů, zdravotnickými a hygienickými potřebami na několik dnů. Obsahovat by měl také léky, rádio či svítilnu. Nejbezpečnějším místem v případě jaderného útoku jsou sklepy, kryty a jiné podzemní prostory se silnými betonovými zdmi.

Na internetu se objevuje také řada návodů, čím se vybavit. Web The Sun upozorňuje na rady spisovatele Tarase Younga. Jeho balíček obsahuje například nástroj, který funguje jako rýč, pilka i trsátko. Další položkou je signální zrcátko s píšťalkou a nechybí ani tablety s jodidem draselným. Užívat se mají jako prevence rakoviny štítné žlázy, píše web The Sun. Jiný názor má ale šéfka SÚJB Dana Drábová. „Jako ochrana před radiací při použití jaderné zbraně jsou v podstatě nanic,“ naspala k jódovým tabletám na sociální síti Twitter.

Máte připravené zásoby na případnou jadernou hrozbu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články