Lidé o víkendu vítali jaro, zima ale ještě neřekla poslední slovo

Sluneční paprsky a příjemné teploty dávají v posledních dnech najevo, že přichází astronomické jaro. Předpověď však může leckoho zklamat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Teplé jarní počasí o víkendu vítali nejen lidé ve městech, ale i účastníci slavnosti ke skončení zimy v Harrachově, píše web Novinky. V rámci akce projel centrem města Krakonoš v kočáře, který doprovázel dlouhý průvod. Někdejší pracovník Správy Krkonošského národního parku František Veverka, který ztvárnil postavu vládce hor, ale varoval, že jarní počasí dlouho nevydrží. „Zima ještě nekončí. Ještě trochu pozlobí. Nebude to moc, ale ještě na vás nějaké sněhové vločky pošlu, abyste nezapomněli, že na horách je každou hodinu jináč,“ cituje jeho slova web Novinky.

Lyžování až do Velikonoc

S ukončením zimní sezóny ještě nepočítají ani provozovatelé zimních areálů. V Harrachově se má lyžovat až do Velikonoc, jak pro Novinky potvrdil Vlastislav Fejkl ze Sportovního areálu Harrachov. Minimálně do konce března chtějí být pro návštěvníky otevřené i ostatní ski areály v Česku. „Předpokládáme, že bychom jezdili do konce března každý den a pak bychom to ještě chtěli spustit na velikonoční víkend,“ uvedla pro web EuroZprávy provozovatelka areálu Novako na Božím daru v Krušných horách Svatava Nováková.

Podobně mluví také většina provozovatelů ski areálů v Jeseníkách, které jsou oblíbenými českými horami pro zimní sporty. Plány jim ale může překazit obleva, která má přijít v příštím týdnu. Podle meteorologů si lidé na většině území užijí jarního počasí, píše web EuroZprávy. V pondělí bude ještě převážně oblačno až zataženo místy s přeháňkami a maximy do 15 stupňů, v úterý ale budou nejvyšší teploty stoupat až k 16 stupňům. Nejtepleji pak bude ve středu, kdy maxima dosáhnou 15 až 19 stupňů Celsia.

Závěr měsíce bude chladnější

Obloha bude navíc na většině území polojasná, uvádí Český hydrometeorologický ústav. Poměrně teplý, s maximy do 17 stupňů, bude i čtvrtek a pátek, kdy už je ale podle meteorologů třeba počítat i s deštěm. Že zima ještě neřekla poslední slovo se projeví následující víkend, kdy se začne opět ochlazovat. Zpočátku bude na většině území déšť nebo přeháňky, ale postupně od vyšších poloh se očekávají i srážky smíšené či sněhové.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Příští týdny přinese také deštivé počasí, podle meteorologů však mají být srážky průměrné

Klesat budou i teploty. Noční až ke 2 stupňům nad nulou, denní nepřekročí 12 stupňů. Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu se mají v posledním březnovém týdnu nejvyšší teploty pohybovat kolem 9 stupňů a v prvním dubnovém týdnu budou maxima jen o 3 stupně vyšší. Pro řadu lidí to tak znamená, že topnou sezónu ještě nemohou uzavřít a náklady na vytápění proto v letošní zimě porostou. Minimálně v noci totiž bude nutné svá obydlí vytápět ještě několik týdnů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články