Jeptišky v Polsku měly údajně týrat skoro padesát mentálně postižených dětí. Ty byly zkrvavené v klecích

K útokům údajně podle polských médií docházelo v pečovatelském domě nedaleko Krakova. V zařízení, které vedou řádové sestry. V případu už padla první obvinění.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Násilí mělo být podle CNN Prima NEWS na denním pořádku v Domově sociálních služeb v Jordanowě v Malopolském vojvodství. Zařízení, které spadá pod krakovský vojvodský úřad, vedly řádové sestry, píše dále CNN Prima NEWS. Údajně mělo docházet k týrání 47 mentálně postižených dětí, převážně dívek. Na děsivý případ upozornily polské reportéry z magazínu WP tři terapeutky, píší Novinky.

Bití, týrání a ponižování

Terapeutky Wanda, Monika a Ola při stážích zjistily, že nejde o dům, ve kterém by se postiženým pomáhalo, ale že jde o „dům hrůzy“, píše server Novinky. Podle nich se jeptišky zřejmě neobávaly, že by se jednou zprávy o násilí dostaly na veřejnost. Podle polského WP magazínu totiž většina dětí pochází ze sociálně slabých rodin a jejich příbuzní se o ně nestarají a nezajímají.

„Pokud dívka nechce poslouchat a je příliš neklidná, nemůžete ji k sobě přivinout. Musíte jí vrazit pár facek, aby si to zapamatovala, ale tak, aby to ostatní neviděly,“ nabádala terapeutky ředitelka ústavu, citují Novinky jednu z terapeutek. Dívky navíc podle CNN Prima NEWS měly trpět autismem. „Jeden z trestů představovalo zavírání neposlušných dívek na 24 hodin do kovové klece. Během této doby je jeptišky ani nepustily na toaletu. Jak vypadaly po takovém dni trestu, se nedá ani popsat,“ sdělily terapeutky pro server WP.

Obviněných bude zřejmě víc

Týrání se prý podle polského serveru WP nejvíce účastnily jeptišky Alberta a Tereza. Děti ale údajně bila i ředitelka ústavu. „Mlátily je hlava nehlava, často násadou od mopu, facky byly na denním pořádku, a také kopance, když padly na zem. Často skončily celé od krve,“ líčily terapeutky, které na týrání upozornily zpravodajce z WP. „Vstávej, ku*va. Jestli nepřestaneš, zabiju tě. Tvoje matka je prostitutka, porodila tě ve stáji,“ měly podle terapeutek křičet sestry běžně na děti, jejich slova cituje CNN Prima NEWS podle polského serveru WP.

Podle serveru iDnes Státní zastupitelství v Krakově v reakci na zveřejnění kauzy uvedlo, že se děním v domově zabývá již několik týdnů. Z posledních informací vyplývá, že vyšetřovatelé obvinili dvojici jeptišek, tedy Albertu a Bronislawu, z trestného činu. Obě řádové sestry stíhají na svobodě, mají však zakázáno do zařízení vstupovat či kontaktovat jeho zaměstnance. V příštích dnech zřejmě padnou i další obvinění, píše server iDnes.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články