Kdo nahradí Babiše? Hnutí ANO začíná hledat nového předsedu

Andrej Babiš při příležitosti desátého výročí hnutí vydal prohlášení, že se blíží čas, kdy si začne ANO hledat nového předsedu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše iDNES, Babišův nástupce má vést kandidátku do sněmovních voleb v roce 2025. Expremiér ve svém projevu nikoho konkrétního neuvedl. Volba podle něj stejně nakonec zůstane na samotném hnutí. Babiš je navíc možným kandidátem v příští prezidentské volbě, i když svou kandidaturu ještě oficiálně neoznámil.
Zpět ke kořenům

Babišův projev podle iDNES obsahoval kromě výčtu úspěchů hnutí také několik připomínek do budoucna. „Kde vidím prostor pro zlepšení, je zejména práce s lidmi, a to jak dovnitř hnutí, tak vůči občanům. V tomto směru vidím tři úkoly,“ uvedl. ANO by se podle něj nemělo bát nové krve. „Nejsem sám, kdo si myslí, že řada našich místních i regionálních organizací kostnatí, že se naši členové mnohdy obávají konkurence, kterou by noví lidé mohli představovat,“ řekl.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Hnutí ANO

Jako druhý úkol expremiér navrhl, aby se ANO vrátilo ke kořenům a začalo pracovat s lidmi. Politika podle něj není o tom zavřít se do kanceláře, přerušit kontakt s reálným světem a mezi občany vyrazit dva měsíce před volbami. Politika je o tom se s lidmi pravidelně setkávat po celé čtyři roky funkčního období, píše iDNES. „Hnutí musí být tou silou, která problémům občanů naslouchá a bojuje za ně, zvlášť v době, kdy ze Sněmovny vypadly tradiční levicové strany,“ vysvětlil. Jako třetí úkol Babiš zmínil právě volbu nového předsedy strany.

Havlíček, nebo Schillerová?

Podle politiloga Jana Kubáčka je obměna lídra ANO nutností. „Babišovi to dává také příležitost si předurčit nástupce a dává to také šanci k soutěži korunních uchazečů. V tu chvíli se totiž musí snažit a předvést nejlepší možný výkon, takže to samotnému subjektu dodává novou energii. Výhodou je, že když toto rozhodnutí udělá dostatečně dopředu lídr, tak má ten výběr pod větší kontrolou a má i lepší šance promluvit do následné strategie toho subjektu,“ řekl pro Události247.


iZdroj fotografie: Uživatel MinFin / Creative Commons / CC BY-SA
Alena Schillerová

Echo24 připomíná, že mezi nejviditelnější tváře hnutí ANO patří místopředsedové a exministři Karel Havlíček a Alena Schillerová nebo hejtman Ivo Vondrák. Babiš je zakladatelem hnutí, v čele, kterého stojí od samotného začátku. Naposledy obhájil post předsedy letos v únoru na celostátním sněmu strany, kdy neměl protikandidáta.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
Hliníkové střechy a fasády PREFA: Jaké jsou jejich hlavní přednosti?
JakZdravě.cz
Seznam tipů pro zdravé usínání, díky kterým budete spát celou noc
VědaŽivě.cz
5 záhadnějších míst než samotný bermudský trojúhelník. Pro podivné události dosud neexistuje vysvětlení
ArmádníZpravodaj.cz
Francis Gary Powers: špionážní pilot U-2, který byl sestřelen nad SSSR a způsobil velkou krizi ve vztazích obou mocností