Komentář: Prezident nevyměkl a Fialovi neustoupil, jen ukročil stranou. Na svou chvíli si počká

V lánském zámečku chyběla skleněná kukaň, protože prezidentu Miloši Zemanovi už skončila karanténa. Jednání tváří v tvář s novým premiérem Petrem Fialou bylo prý tvrdé.

i Zdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Česko je v krizi. Covidové, energetické, inflační… Dobrou zprávou je, že mezivládní vakuum končí a země bude mít kabinet, který, doufejme, začne brzy řešit průšvihy, které se na nás řítí. To si možná uvědomil i prezident Miloš Zeman, když se rozhodl neházet klacky pod nohy premiéra Petra Fialy a jmenovat v pátek novou vládu, tak jak na ní Fiala trval. Tedy včetně problémového pirátského článku v osobě Jana Lipavského na postu ministra zahraničí.

Kam se poděl Zeman

Státotvorné rozhodnutí prezidenta bylo překvapením. Kam se vytratila tvrdošíjnost, zarputilost a egomaniactví neomylného politického suveréna? Vyměkl? Před měsícem, když ležel v nemocnici, skupina jeho odpůrců v čele s šéfem horní parlamentní komory hovořila o aktivaci ústavního článku 66, čímž by mu odebrali prezidentské pravomoci. Pak se ale konal velký návrat. Zeman byl zpět a ve svém živlu, když zpovídal kandidáty nového kabinetu jako školáky ve své kukani v Lánech.

Tak proč ustoupil Fialovi v případě jmenování Lipavského? Možná je to opravdu velmi prosté. Skutečně se zachoval státnicky, protože každý (a prezident by měl obzvlášť) vnímá, že se česká společnost řítí do velkých covidových i ekonomických malérů. To by byl bod pro Zemana. Také ale důvodem ústupu z pozic může být to, že se Zeman zalekl kompetenční žaloby, kterou mu Fiala vyhrožoval, a nebyl si jistý vítězstvím. Ostatně ani ústavní právníci se neshodnou, jak by to dopadlo. A v téhle době by spor u Ústavního soudu opravdu nebyl ničím, co by prospělo záchraně země.

Krok stranou

Dost dobře je však také možné, že je Fiala dobrý vyjednavač. Že prezidenta umlátil argumenty. Že prošel testem síly a odhodlání. Mimochodem v Lánech tentokrát chybělo skleněné prezidárium, protože Zemanovi už skončila covidová karanténa. Takže se s Fialou sešli tváří v tvář. A jednání o sestavě, jež má nastoupit do Strakovy akademie, bylo podle nového premiéra tvrdé. Trpělivý, klidný Fiala, který má však za sebou také pragmatickou brněnskou kliku strany reprezentovanou adeptem na ministra spravedlnosti Pavlem Blažkem, mohl ukázat i ostré lokty.

A nabízí se ještě jedno vysvětlení. Fiala řekl, že prezidentovi garantoval, že všichni členové vlády, včetně Lipavského, budou dodržovat koaliční program. Budou mluvit jedním hlasem, jde-li o zahraniční politiku. A tady si možná vyrobil budoucí problém. Být premiérem vlády, v níž je pět subjektů, které nemluví stejným hlasem už teď, bude za pár měsíců jako jízda na horské dráze. Chvíli veselo, ale taky se zvrací. A tohle prezident ví. Takže včerejší ústupek nebyl krok vzad, ale stranou. Ostřílený politický harcovník Zeman si prostě jen počká.

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články