Západ pošle na Ukrajinu stíhačky. „Všechno bude zničeno,“ varuje Rusko

Polsko a Slovensko v tomto týdnu oznámily, že dodají na Ukrajinu své stíhačky MiG-29. V pátek Kreml zveřejnil svou reakci.

i Zdroj fotografie: Пресс-служба Президента Российской Федерации / Creative Commons / CC BY
                   

Z ruské reakce, o které píše server Čas, je zřejmé, že se snaží rozhodnutí členských států NATO zesměšnit. „Jak jsme už opakovaně zdůrazňovali, dodávka této vojenské techniky výsledek speciální vojenské operace žádným způsobem nezmění. A samozřejmě, všechna tato technika bude zničena,“ cituje mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova web Čas. Podle něj je západní dodávka stíhaček důkazem, že se Severoatlantická aliance do války na Ukrajině zapojuje, uvádí web TN.

Slovenský premiér dodržel slib

Kyjev po dodávkách stíhaček volá dlouhodobě. Jak připomíná web Čas, v únoru podal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vůči Slovensku oficiální žádost o stroje MiG-29. Slovenský premiér Eduard Heger tehdy uvedl, že pro vyhovění žádosti udělá maximum. Svá slova v pátek naplnil.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Slovensko své stroje MiG-29 odstavilo již loni a nyní čeká na dodávku moderních amerických stíhaček

Slovenská vláda v posledním pracovním dni tohoto týdne rozhodla, že Kyjevu dodá 13 stíhaček MiG-29 a také část systému protivzdušné obrany Kub, informuje web Čas. „Vláda dnes (v pátek) rozhodla a jednomyslně schválila mezinárodní smlouvu o daru. Proces předání těchto stíhaček úzce koordinujeme s polskou stranou, Ukrajinou a samozřejmě s dalšími spojenci,“ cituje slovenského předsedu vlády web TN.

Mluvčí Kremlu hrozí potížemi

Bratislava svým rozhodnutím navázala na krok Polska. Tamní prezident Andrzej Duda ve čtvrtek uvedl, že Varšava Kyjevu dodá 12 strojů MiG-29. První 4 z nich mají do válkou zasažené země vyrazit již v nejbližších dnech, uvádí server Čas. Jedná se o bojové letouny, které dosud byly součástí polské vzdušné obrany.

Polská vláda zároveň vyzvala k vytvoření široké koalice, která bude schopna Ukrajině dodat zásoby starší sovětské techniky. USA i Velká Británie v té souvislosti přislíbily, že státům, které se k výzvě připojí, budou kompenzovat jejich vojenskou výbavu moderními stroji, informuje web TN.

Podle Peskova ale Rusové veškerou techniku dodanou Západem na Ukrajinu zničí, informuje agentura TASS. „Zdá se, že tyto země jen likvidují staré nepotřebné vybavení. Během speciální vojenské operace bude veškeré toto vybavení samozřejmě zničeno,“ cituje mluvčího Kremlu web TN. Peskov také upozornil, že dodávky vojenského materiálu přinesou jen „další potíže samotné Ukrajině a ukrajinskému lidu“.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety