Češi nový rok letos přivítali podle záchranářů klidněji než obvykle. Přibylo ale požárů

Poslední noc roku 2022 nevybočila z pohledu zásahů z předchozích let. Přesto se našly i některé kuriózní situace.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ve statistikách je nad průměrem hlavně počet požárů, ke kterým hasiči vyjížděli během nejrušnější noci roku. Celkem zaznamenali 286 případů, informuje web ČT24. Oproti loňsku je to o pětinu více. K nejvíce zásahům vyjížděli hasiči ve Středočeském, Moravskoslezském kraji a také v Praze. Důvodem byla hlavně zábavní pyrotechnika, jak potvrdil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. „Minulý rok jsem zasahovali u 57 požárů. Letos je tedy podobný počet požárů způsobených nedbalostí při používání zábavní pyrotechniky,“ cituje jeho slova web ČT24.

Alkohol způsoboval agresivitu

Celkem hasiči v hlavním městě zasahovali u silvestrovských a novoročních osla u 25 požárů a v prvních dvou hodinách nového roku u dalších 27 požárů. Nejrozsáhlejší požár byl v Středočeském kraji. Plameny pohltily sklárnu v Poděbradech a způsobily škodu za téměř sedm milionů korun. Jinak většinou od hořící pyrotechniky vzplálo křoví, odpady či plastové kontejnery. Plné ruce práce měli také policisté.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Praze hasiči pomáhali také osobám, které uvázly v lodičce na mělčině pod Karlovým mostem

„Nejčastěji kolegové vyjížděli k výtržnostem, k používání pyrotechniky na zakázaných místech a k domácím hádkám,“ uvedl pro server ČT24 pražská policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Celkem museli policisté v hlavním městě kvůli podezření z přestupku a spáchání trestného činu zadržet více než deset osob. Nejvážnější bylo napadení policisty na Václavském náměstí, který v důsledku napadení mužem skončil se zraněním hlavy v nemocnici. Ve zdravotnických zařízeních skončilo také několik osob, které zranila pyrotechnika.

Pštros nehodu nepřežil

Případů ale nebylo příliš. „I když jsme se zcela jistě nenudili, v porovnání s uplynulými roky (před nástupem pandemie koronaviru) se jednalo spíše o mírnější oslavy konce roku,“ cituje mluvčí pražských záchranářů web ČT24. K tragickým událostem naopak došlo během silvestra v Pardubickém kraji. U Moravské Třebové srazil vlak člověka, který i přes vyslaný vrtulník nakonec zemřel. Zdravotníci zasahovali letecky také u opařeného dítěte u České Třebové.

Naopak v jižních Čechách řešili kuriózní nehodu. Auto značky BMW na Českobudějovicku srazilo asi půl hodiny po půlnoci pštrosa emu. „Střet s vozidlem, jemuž nemohla řidička již zabránit, pštros bohužel nepřežil,“ uvedla pro web iRozhlas mluvčí jihočeské policie Martina Joklová. Škoda na vozidle a zvířeti je odhadována na více ne 200 tisíc korun. Chovateli po půlnoci z ohrady utekli tři pštrosi emu, ale dva z nich včas odchytil.

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa