Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv se už od začátku války dopustil vůči Západu mnoha ostrých výroků. I tentokrát byl nekompromisní.
Místopředseda ruské Rady bezpečnosti Dimitrij Medveděv uvedl, že Rusko je připraveno v „závislosti na povaze hrozby použít jakýkoliv druh zbraní,“ píše web Onet. „Mohu vás ujistit – odpověď bude rychlá, tvrdá a důrazná,“ uvedl. Reagoval tím na rozhodnutí západních zemí podpořit Ukrajinu dalšími zbraněmi, což ale podle bývalého ruského prezidenta rozhodně „nepřispěje k diplomatickému urovnání situace“, uvádí Onet. Medveděv má naopak za to, že „efekt bude zcela opačný“.
Důvod zloby je jasný
Ruský politik nešel daleko ani pro kontroverzní výrok. „Veškeré území Ukrajiny, které zůstává pod vládou Kyjeva, bude hořet,“ uvedl v rozhovoru s ruskou novinářkou Nadanou Friedrichsonovou. Nevyloučil ani aktivaci ruské jaderné doktríny, píše web Seznam Zprávy. Místopředseda Rady bezpečnosti také jednoznačně odmítl, že by dodávky zbraní dlouhého doletu mohly Moskvu přimět k jednání s Kyjevem. „Jenom morální šílenci, kterých je v Bílém domě i v Kapitolu dost, takhle můžou argumentovat,“ řekl Medveděv v rozhovoru zveřejněném v aplikaci Telegram.
Ruským představitelům, včetně Medveděva, se nelíbí především nové dodávky pokročilých zbraní ze Spojených států. Jak Události247 včera informovaly, USA tento týden ohlásily, že Ukrajině pošlou systémy protivzdušné obrany Hawk i nově vyvinuté rakety GLSDB, které mohou dostřel armády až zdvojnásobit.
Podle slov ukrajinských představitelů však napadení Ruska rozhodně nehrozí. Kyjev již předem odmítl, že by rakety plánoval použít k útokům na ruské území. „Máme dost cílů na okupovaných územích Ukrajiny,“ cituje Onet prohlášení ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova. Kyjev proto dál naléhá na západní spojence, aby s dalšími dodávkami neotáleli.
Bachmut jako pevnost
Server Onet připomíná, že ukrajinské úřady dlouhodobě žádají Washington o rakety delšího doletu. Jde hlavně o střely ATACMS, které jsou schopny zasáhnout cíle na vzdálenost až 300 kilometrů. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena však zatím takovou pomoc odmítá kvůli obavám z možné eskalace konfliktu ze strany Ruska.
Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského by západní dodávka dalekonosných zbraní mohla odvrátit pád města Bachmut a následně Ukrajině umožnit přechod do protiútoku, píše ČTK. Na místě se vedou už několik měsíců nejtvrdší boje. Přesto, že situace se pro Ukrajinu zhoršuje a Bachmutu hrozí obklíčení, Kyjev protivníkovi nehodlá ustoupit. „Bachmutu se nikdo vzdávat nebude. Budeme bojovat, dokud budeme moci. Bachmut považujeme za naši pevnost,“ cituje ČTK Zelenského.
Ukrajina rovněž nadále dává najevo jasné stanovisko vůči západním spojencům. „Úspěch Ukrajiny na frontě je i vaším úspěchem. Jsme připraveni koordinovat cíle útoků s našimi partnery,“ uvedl Reznikov při společném zasedání ukrajinské vlády a Evropské komise v Kyjevě.