Mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou se mají obnovit během léta. Medveděv si ale není jistý

Vyjednavači z Kyjeva a Moskvy se sešli naposled v květnu. Pozastavená mírová jednání by se ale měly do konce srpna obnovit. Jedna ze stran musí ustoupit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše server TN, o obnovení mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem informoval vedoucí ukrajinské delegace Davida Arachamija. „Do konce srpna,“ uvedl termín dalšího setkání s ruskou stranou pro stanici Hlas Ameriky. Zároveň opět připomněl, že Kyjev se nehodlá smířit se ztrátou žádného území. „Můžeme uvažovat o politické dohodě podobné té, kterou jsme navrhovali v Istanbulu. Několik let bychom se například nedotkli problému Krymu. Neřešili bychom to vojensky, ale diplomatickou cestou,“ cituje web TN Arachamija.

Žádný posun

Ze slov ukrajinského vyjednavače tak jasně vyplývá, že Rusové si nemohou nárokovat žádné ukrajinské území. To je nyní těžko představitelné vzhledem k tomu, že ruská armáda se intenzivně snaží ovládnout Donbas. Mnohem méně představitelné pak je, že by se Moskva v budoucnu vzdala poloostrova Krym, který anektovala v roce 2014. I proto není příliš překvapivá reakce Ruska na slova člena ukrajinské delegace.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Válka na Ukrajině

„Hlavní vyjednavač Ukrajiny považuje za možné do konce srpna obnovit jednání s Ruskem. Otázkou však je, zda budeme mít o čem a s kým mluvit,“ napsal místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv na sociální síť Telegram. Zatím tak na první pohled nic nenaznačuje, že by se situace od doby, kdy se mírové rozhovory zastavily, někam posunula.

Zelenskyj chce stažení ruských vojsk

Jasnost situaci nedalo ani vyjádření ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Jak píše server Novinky, ukrajinská hlava státu prohlásila, že země je připravena podepsat mezinárodní smlouvu o bezpečnostních zárukách až po uspořádání referenda o této otázce. Zároveň Zelenskyj zopakoval, že tomu musí předcházet stažení ruských sil z ukrajinského území, dodávají Novinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Volodymyr Zelenskyj

Navíc i Arachamij podle Novinek ve svém prohlášení o obnovení mírových rozhovorů zmínil, že jednání s Moskvou budou obnovena po „sériích protiútoků“. Zlepšení situace ve válce na Ukrajině se tak v brzké době evidentně nedá očekávat. Zřejmě k tomu chybí i vůle obou stran. Jak připomínají Novinky, naživo se vyjednavači Ukrajiny a Ruska nesešli od 29. března. Následně rozhovory probíhaly na dálku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články