Hrad zveřejnil roční platy vedoucích zaměstnanců. Kancléř Mynář dostal i s odměnami téměř dva miliony korun

Čistý roční plat přes 1,39 milionu korun a k tomu odměny ve výši téměř 494 tisíc. Tolik v loňském roce vyplatila prezidentská kancelář Vratislavu Mynářovi.

i Zdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Celkový příjem téměř dva miliony korun, přesto se jedná o nejnižší odměnu od roku 2018. Taková zjištění ke kancléři Vratislavu Mynářovi vyplývají z tabulky zveřejněné prezidentskou kanceláří. V minulých letech nebyly Hradem informace o platech úředníků zveřejňovány, a proto celá věc došla až k soudu. Ten předloni rozhodl, že má prezidentská kancelář informace o platech, odměnách a dalších benefitech za roky 2016 a 2017 poskytnout.

I Ovčáček si pohoršil

Hrad po rozhodnutí soudu začal požadované informace sám zveřejňovat. „Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář se rozhodl zveřejnit v rámci otevřenosti vůči veřejnosti výši platů vedoucích zaměstnanců Kanceláře prezidenta republiky,“ napsal v pondělí mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

iZdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA
Jiří Ovčáček

Ten stejně jako Mynář dostal v roce 2021 nejnižší odměnu od roku 2018. Odměny prezidentova mluvčího činily za loňský rok 170 200 korun. Jeho čistý plat pak byl 744 tisíc korun. Pro srovnání, v roce 2019 byl čistý plat ředitele tiskového odboru témě 627 tisíc korun, na odměnách pak dostal 219 tisíc korun. V roce 2019 měl výrazně vyšší odměny také hradní kancléř, který dostal 733 tisíc korun. Tedy o zhruba čtvrt milionu více než v roce loňském.

Kdo další měl čistý platí vyšší než milion?

Jak upozorňuje server Forum24, Petr Mužík, tedy Mynářův zástupce pobíral v loňském roce plat přes milion korun čistého a k tomu odměny ve výši témě 227 tisíc korun. Plat přes milion korun čistého měl v roce 2021 také ještě ředitel administrativní sekce Jan Novák, který na odměnách loni dostal skoro 317 tisíc korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Soud

O právo na informace o platech hradních úředníků se s prezidentskou kanceláří soudila Kristýna Bašná. Ta uspěla s kasační stížnosti u Nejvyššího správního soudu v květnu 2020, kdy soud zhodnotil celý případ jako modelovou situaci, kdy by mělo převážit právo na poskytnutí informací. Na základě tohoto rozhodnutí pak Bašné vyhověl Městský soud v Praze a Hrad musel informace o platech úředníků zveřejnit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články