Na denacifikaci Ukrajiny vlastními neonacisty. Absurdita ruského tažení nezná mezí

Ruský prezident Vladimir Putin ospravedlňuje invazi na Ukrajinu nutností denacifikace země. Za Moskvu přitom bojují skupiny neonacistů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Za Rusko na Ukrajině bojují členové Ruské imperiální ligy a sítě Rusič, kteří jsou známí svým pravicově extremistickým smýšlením, informuje server CNN Prima News. Obě skupiny se na Ukrajině objevily už v letech 2014 a 2015, kdy se postavily na stranu proruských separatistů v Donbasu, tyto skutečnosti připomíná web Spiegel. Podle německého zpravodajského serveru to vyplývá ze sedmistránkového dokumentu Spolkové zpravodajské služby (BND).

Lidé s vojenským výcvikem

V něm experti došli k závěru, že spolupráce Moskvy s neonacistickými skupinami „činí zdánlivý důvod k válce, takzvanou denacifikací Ukrajiny, absurdním“, píše server CNN Prima News. Přítomnost extremistických bojovníků na ruské straně nepotvrzují jen informace z dokumentu BND, ale také prohlášení vůdce Ruské imperiální legie Denise Garijeva. Ten napsal letos v únoru na sociální síť Telegram, že jeho skupina je „bezpochyby pro likvidaci separatistického útvaru Ukrajina“, jak píše CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Voják s nožem

Garijev už bojoval před osmi lety na ukrajinském Donbasu. V aktuálním rusko-ukrajinském konfliktu měl být podle dokumentu BND zraněn stejně jako další dva pravicoví extremisté. Zástupce Garijeva měl být dokonce v bojích na Ukrajině zabit, píše CNN Prima News. Web také připomíná, že členové Ruské imperiální legie jsou převážně lidé s vojenskou zkušeností nebo polovojenským výcvikem. Podle serveru iDnes jsou ale ruští neonacisté ještě něčím typičtí. Netají se vyznáváním teorie o nadřazenosti bílé rasy a jsou brutální v zacházení s válečnými zajatci.

Brutální zacházení

Už na Donbasu členové extrémních pravicových skupin na sebe upozornili tím, že z těl nepřátel odřezávali uši a na jejich čela vyřezávali hákové kříže, píše iDnes. Těla měli údajně i jinak zohavovat a pálit. Skupina zvaná Rusič v minulosti také bojovala v Sýrii. Tam její příslušníci čelí obvinění lidskoprávních organizací z mučení a vraždění zajatců. Přítomnost členů sítě Rusič na Ukrajině potvrzuje nejen dokument BND, ale také fotografie pocházející z počátku dubna.

Na nich jsou radikálové podle webu Spiegel u vesnice Pletenivka v Charkovské oblasti. Místem projížděli ve vojenské technice označené písmene „Z“. To vše vzbuzuje ještě větší rozpaky při uvědomění si toho, že jeden ze zakladatelů skupiny Rusič, Alexej Milčakov, veřejně v roce 2020 přiznal, že je zastáncem neonacismu. Dokonce, jak píše server iDnes, prohlásil, že ho „vzrušuje pach hořícího lidského masa“. Přítomností těchto lidí na Ukrajině se tak slova šéfa Kremlu o osvobozování země stávají naprostým výsměchem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články