Válka na Ukrajině je plná dezinformací. Od začátku ruské invaze se objevují rozporuplné zprávy

Počty obětí na obou stranách, údaje o dobytých územích, o spáchaných činech. Už tři měsíce plynou z Ukrajiny i Ruska informace, které nejsou v souladu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nepřesné informace, fámy až dezinformace se objevují v každém válečném konfliktu. Nejinak tomu je také u války na Ukrajině, která někdy může působit dojmem až informační války. Z obou stran se objevuje řada rozporuplných zpráv. K nejasnostem o tom, co je pravda, přispívají ve velkém také sociální sítě, na kterých se velmi rychle dá šířit lživý obsah. Na tuto skutečnost už upozorňoval na začátku konfliktu server Deník, když psal o videích a fotografiích, které měly být z války na Ukrajině, a přitom byly z jiných míst i doby.

O kolik Rusko přišlo vojáků?

Šlo například o hojně sdílené video na Twitteru a Youtube, na kterém byl zachycen padající letoun. Údajně mělo jít o ruské letadlo sestřelené nad Ukrajinou. Jak ale zjistil server BBC, šlo o záběry z Libye z roku 2011. To už ale mělo video tisíce zhlédnutí. Není se čemu divit. Odhalení toho, co je pravda a co lež je někdy velmi těžké. Stejně tak je náročné je zjistit, která ze stran v konfliktu úmyslně informace zkresluje. Nápadné je to především v odlišných počtech obětí na ruské straně. Ukrajina tvrdí, že Rusko přišlo už o desetitisíce vojáků.

iZdroj fotografie: S vědomím Kamila Galeeva / Twitter
Označení ruské techniky

Přiklání se k tomu i Spojené státy, které na ztrátu až pětiny členů ruské armády poukazovaly už v březnu, jak informoval server TN. Velké ztráty na ruské straně naznačuje také informace britských zpravodajců. Podle nich Moskva ztratila třetinu svých sil, jak píše server Lidovky. Takové tvrzení podporuje také britská vojenská rozvědka, podle které Rusko od začátku invaze na Ukrajinu zaznamenalo podobný počet ztrát jako Sovětský svaz za devět let války v Afghánistánu. Všechny informace ze Západu jsou ale naprosto v rozporu s tím, co tvrdí Moskva.

Nejasnosti kolem Azovstalu

Rusko podle ČTK informovalo o svých ztrátách oficiálně jen dvakrát. Na začátku března přiznalo 498 zabitých vojáků a na konci března ztrátu 1351 mužů. Kde je pravda si tak může každý jen domýšlet. Stejně tak, co se skutečně děje na bojišti. I tam je řada nejasností. Viditelné je to především v dění v přístavním městě Mariupol. Tam nastává řada otazníků hlavně kolem hutního komplexu Azovstal. V ocelárnách měly podle ukrajinské strany zůstávat stovky civilistů, kteří nemohli být evakuováni. Podle Kyjeva kvůli ruské straně, Rusové zase tvrdili opak.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Azovstal

Nakonec se podařilo evakuovat civilisty i samotné ukrajinské obránce. Poslední, kteří zůstávali v Azovstalu, se měli vzdát v minulém týdnu, píše iDnes. Šlo ale skutečně o obránce? Tímto pojmem je označuje ukrajinská strana. Rusové naopak příslušníky pluku Azov bránící hutní komplex považuje za neonacisty. Pro jednu stranu hrdinové, pro druhou zločinci. Podobné je to i s pohledem na celou válku na Ukrajině, která je v Rusku prezentována jiným způsobem než v západním světě. Jedna pravda je ale nevyvratitelná. Zbytečně umírají nevinní lidé.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články