Kdo se stane prezidentem ČR? Dva nejsilnější kandidáti mají několik negativ

Po deseti letech příští rok opustí Pražský Hrad Miloš Zeman. Výrazní favorité jsou zatím dva. Petra Pavla i Andreje Babiše spojuje nemilá minulost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zhruba za osm měsíců čeká Česko třetí přímá volba prezidenta republiky. V lednu 2023 budou občané poprvé vybírat hlavu státu, aniž by mezi kandidáty byl Miloš Zeman. Třetí funkční období už není dle zákona možné. A tak se velmi intenzivně začíná diskutovat, kdo po deseti letech Zemana na Hradě nahradí. Kurzy sázkových kanceláří mluví jasně. Podle serveru iFortuna lidé největší šance dávají bývalému generálovi Petru Pavlovi. Jeho armádní minulost o něm vypovídá, že jde o člověka disciplinovaného a pracovitého.

Komunistická minulost

S morálkou už na tom ale zase tolik dobře není. Černou kaňkou v jeho životě je členství v KSČ. On sám tuto etapu hodnotí jako chybu a k rozhodnutí ho měla vést touha dostat se do prostějovského elitního útvaru. Spojen s KSČ je také další z favoritů na příští hlavu státu, expremiér Andrej Babiš. Ten měl spolupracovat s StB pod krycím jménem agent Bureš. Nejde ale o jediné černé místo Babišovy minulosti. Předseda hnutí ANO čelil několika skandálům především kolem neoprávněného čerpání dotací jeho firmami.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Andrej Babiš

Nutné je ale připomenout, že Babiš zatím nepotvrdil svůj zájem kandidovat na Hrad. Zároveň ale tuto možnost ani nevyloučil. Šance by měl rozhodně velké. Do karet mu hraje dobře zvládnuté PR na sociálních sítích. Na druhou stranu se v poslední době kolem něj vyrojily zprávy o zdravotních potížích a musel být dokonce hospitalizován. To může být rozhodujícím faktorem pro jeho konečné rozhodnutí, protože prezidentská kampaň bude vyžadovat hodně sil. A je tu ještě jeden aspekt. Možnost prohry.

Česko se může vydat slovenskou cestou

V loňských parlamentních volbách bylo evidentní, že Babiš není zvyklý nevyhrát. Jít do dalšího boje, který ho může dohnat mezi poražené tak nemusí být pro bývalého premiéra zrovna lákavé. Pokud vezmeme v potaz kurzy sázkových kanceláří, lidé věří v prezidentské volbě také senátorovi Pavlu Fischerovi. Jde o zkušeného kandidáta, který se ucházel o Hrad už v roce 2018. A nešlo o žádné fiasko. Naopak, jak připomíná server Betarena, získal přes 10 procent.

iDanuše Nerudová

Účast v prezidentské volbě Fischerovi navíc připravila půdu pro kandidaturu do Senátu, která už byla úspěšná. Na druhou stranu mohou chtít čeští voliči v politice pořádnou změnu. A tou by mohla být žena. Poprvé v historii by Česko mělo prezidentku. Nejčastěji zmiňovaným jménem v této souvislosti je ekonomka Danuše Nerudová. Vizáží připomínající Zuzanu Čaputovou, kterou si Slováci v roce 2019 zvolili jako svoji první prezidentku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články