Očkování proti covidu-19 zachránilo v Česku podle výzkumu tisíce životů

Česko se v úmrtí na covid-19 řadí k nejpostiženějším státům. V zemi zemřelo přes 40 tisíc lidí. Bez očkování by ale byl počet mnohem vyšší, ukazuje nová studie.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje server CNN Prima News, bez očkování by podle demografické studie podlehlo koronavirovému onemocnění dalších 15 tisíc Čechů. Počet úmrtí v zemi v souvislosti s covidem-19 je přitom vysoký. Za dva roky pandemie podlehlo koronavirové nákaze v Česku už více než 40 tisíc lidí. Velkou část z nich tvoří neočkovaní. To potvrzuje také studie Kláry Hulíkové Tesárkové z Centra pro demografickou analýzu.

Velká účinnost boosteru

Ta spolu s Dagmar Dzúrovou z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zkoumala počty zemřelých na covid-19 v posledních třech měsících loňského roku. Za toto období v Česku podlehlo onemocnění 5 797 lidí a 60 procent z nich nebylo očkováno. Autorky analýzy proto došly k závěru, že kdyby se data míry úmrtnosti neočkovaných přenesla na očkovanou populaci, obětí covidu-19 by bylo mnohem více. „Očkování velmi pravděpodobně pomohlo snížit počet zemřelých, zřejmě až o 15 tisíc osob,“ cituje Hulíkovou Tesárkovu CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Posilující dávka vakcíny

Odhad se ale váže jen na zkoumané období, tedy poslední tři měsíce loňského roku. Pravdou je, že šlo o nejhorší čtvrtletí pandemie, ale přesto je z toho zřejmé, že bez očkování by počty zemřelých byly o desetitisíce vyšší. Obzvlášť v určitých věkových skupinách. Podle studie například ukončené očkování ve věku 60 až 69 let snižuje riziko úmrtí zhruba 2,6 krát oproti neočkovaným. „Pokud jde o deltu nebo omikron, pak booster vede ke snížení zhruba 7,6 krát,“ cituje vysvětlení Holíkové Tesárkové CNN Prima News.

XE je jako nachlazení

Studie je tak dalším důkazem, že očkování funguje, a že nejúčinnější ochranou před závažnými následky onemocnění covidu-19 je aplikace posilující dávky vakcíny. O tu ale není v Česku aktuálně příliš zájem. Celkově poptávka po očkování natolik upadla, že došlo k uzavření mnoha očkovacích center a nemálo dávek vakcíny bylo nutné kvůli expiraci vyhodit. Trend ale může zvrátit nebezpečí přicházející z Velké Británie.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Chřipka a nachlazení

Jak informuje server Deník, ostrovní stát sužuje nová varianta omikronu s názvem XE, která je o téměř deset procent nakažlivější než subvarianta BA.2. Nová mutace se už objevila také v Česku, hygienici zatím evidují jeden případ. Příznaky u nové varianty jsou zaměnitelné s nachlazením, a to hlavně u očkovaných lidí. Mezi nejčastějšími symptomy XE je podle Deníku uváděna rýma, bolest v krku, suchý kašel a bolest hlavy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články