Šéf Senátu Vystrčil zkoušel v přímém přenosu Okamuru z platných opatření

Předseda horní komory Miloš Vystčil se pustil kvůli kritice pandemického zákona do šéfa hnutí SPD Tomia Okamury.

i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

V pátek Sněmovna schválila novelu pandemického zákona. Hlasování předcházelo jednání trvající celkem 37 hodin. Natahováno bylo především obstrukcemi poslanců z hnutí SPD. Ti zákon označují za totalitní nástroj a převlečený nouzový stav, který má omezovat práva občanů. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ale taková tvrzení pro CNN Prima NEWS důrazně odmítl.

Vystrčil si odpověděl nakonec sám

Šéf horní komory naopak zapochyboval o tom, jestli Tomio Okamura vůbec ví, co je obsahem legislativy. „Můžete mi říct opatření, která jsou využívána? Víte, jaká mimořádná opatření, která se dotýkají občanů, jsou realizovaná? Povídejte! Která opatření? Mluvte!“ opřel se Vystrčil do šéfa SPD. Emocemi se nechal ovládnout i Okamura. „Vždyť se to rozvolnilo. Vy dáváte pokuty, zbláznili jste se,“ prohlásil důrazně.

Šéf Senátu se ale nenechal odradit a nadále se v diskuzi dožadoval toho, aby mu Okamura opatření vyjmenoval. Odpovědi se ale nedočkal, a tak je nakonec zmínil sám. „Jsou pouze dvě, respektive tři,“ řekl. Následně vyjmenoval omezení návštěv v nemocnicích, plošné testování pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách, a také omezenou kapacitu hromadných akcí. Posledně jmenované opatření má ale skončit 28. února.

Co novela přinese?

Novela pandemického zákona hlavně rozšiřuje možnosti vydávání protiepidemických opatření a zároveň prodlužuje účinnost zákona z konce února až na konec listopadu, uvádí ČTK. Nově bude moci být karanténa nebo izolace nařízena telefonicky nebo i skrze SMS zprávou. Poslanci v pátek přehlasovali senátní veto. Členové horní komory předlohu zamítli těsnou většinou, a to hlavně hlasy zástupců vládní koalice. Některým senátorům se nelíbila protiústavnost některých ustanovení. Kritika směřovala také k tomu, že byla novela schvalována ve stavu legislativní nouze.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Petr Fiala

Pandemická novela byla schvalována v době, kdy kabinet Petra Fialy (ODS) opatření proti šíření covidu-19 rozvolňuje. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zmínil, že pokud by novela schválena nebyla, musela by vláda vyhlásit nouzový stav. Důvodem jsou protikoronavirová opatření v domovech pro seniory a ve zdravotnických zařízeních. Šéf resortu navíc zákon bere jako pojistku pro případné další vlny epidemie. Prezident Miloš Zeman už avizoval, že novelu pandemického zákona podepíše.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články