Chyba lékařů připravila muže o zrak. Pacientovi na Slovensku vyoperovali zdravé oko místo nemocného

K události mělo dojit v bratislavské nemocnici Ružinov na Slovensku. Lékařka, která operaci vedla, už údajně k pacientům nemůže.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V důsledku zpackaného zákroku muž přišel o obě oči, píše TN. Lékařka, která operovala, byla přitom v oboru považována za uznávanou autoritu. S pacienty nyní už nepracuje. Případem se zabývá slovenský Úřad pro dohled nad zdravotní péčí a jeho okolnosti prověří také policie, dodává TN. Po chybném zákroku museli lékaři muži vyoperovat i nemocné oko napadené rakovinou. Do konce života tak bude muž slepý, uvádí Deník.

Obrovská chyba lékařů

Jak uvádí slovenská televize Markíza, případ se odehrál loni v říjnu. Informace o něm byla zveřejněna tuto středu. „Šlo o padesátiletého pacienta, kterému byla diagnostikována rakovina oka. Nutné bylo jeho vyoperování. Při přípravě na zákrok ovšem pacientovi místo zdravého oka přelepili nemocné (na operaci se nemocné oko nechává volné a zdravé bývá přelepené, pzn. red). Lékařka tak vyoperovala zdravé oko,“ přibližuje okolnosti případu Markíza.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Operační sál

Kromě bratislavské nemocnice, která údajně přijala několik opatření, aby se incident neopakoval, se bude případem zabývat i slovenský Úřad pro dohled nad zdravotní péčí. „Nemocnice poskytla pacientovi a jeho rodině plnou součinnost při zmírňování následků, a to zdravotnického, psychologického a sociálního charakteru,“ TN cituje slova tiskové mluvčí nemocnice Evy Kliské. Podrobnější informace nemocnice vzhledem k probíhajícímu vyšetřování neposkytla, píše iDNES.

Možná se na oddělní nebude operovat rok

V případě zjištění pochybení hrozí nemocnici pokuta nebo například zákaz výkonu zdravotnického povolání na jeden rok. Úřad totiž neposuzuje postup operatéra, ale celého zdravotnického zařízení, uvedl web tvnoviny.sk. Nemocnice už podle mluvčí přeškolila svůj personál na oční klinice v předoperační přípravě, uvádí TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Operace

K podobným omylům lékařů nedochází často, ale stávají se. Například v průběhu minulého roku uřízla rakouská chirurgyně svému pacientovi zdravou nohu. U soudu pak musela zaplatit uloženou pokutu a vyrovnání vdově po zesnulém pacientovi. Ten operaci přežil, ale soudu se již nedožil, informuje TN.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
99 % lidí neví, k čemu slouží spousta malých „knoflíků“ na riflích. Stejně jako mini kapsičky mají svůj význam
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Pokud se snažíte vyléčit ekzém, obloukem se vyhněte těmto 11 potravinám, které ho zhoršují
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Polské archeologické misi se podařil další objev. Tentokrát jde o vchod do hrobky „přísně tajného“ muže
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Panzer II byl tahounem Hitlerova Blitzkriegu a německého triumfu ve Francii. Zůstal ve stínu známějších strojů