Vláda rozhazuje peníze a chce je získat zpátky od lidí. Policisté dostali pokyn, aby pokutovali i za maličkosti

Čeští řidiči způsobují na cestách řady větších či menších přestupků, za které je policisté pravidelně pokutují. Jedním z nich je i parkování, ve kterém Češi nejsou příliš dobří.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Na špatné parkovací návyky českých řidičů upozorňuje web AutoŽivě. V letošním roce by se ale porušování předpisů při parkování automobilů nemuselo vyplatit víc, než kdy dříve. Češi často nechají svá vozidla na místech, kde je parkování přímo zakázáno. Ačkoli dosud strážníci v některých případech dokázali přimhouřit oči, v nadcházejících měsících takové benevolenci může být konec. Web AutoŽivě píše, že v době ekonomických problémů se stát snaží naléhat na úředníky a policisty, aby více obohatili státní kasu pomocí pokut.

Hrozí nejen pokuta, ale i odtah

Zákon o silničním provozu jasně definuje, za jakých podmínek je možné vozidlo z cesty odstranit. Jde například o blokování provozu, píše web AutoŽivě. Kromě toho hrozí řidičům pokuty, které se však budou snižovat. Vláda letos schválila novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích, informuje web Seznam Zprávy. Zatímco nyní je možné dostat za špatné parkování pokutu až ve výši 2 tisíce korun, nově by to mělo být maximálně 1 500 korun.

Zároveň ministr dopravy Martin Kupka (ODS) upozornil, že v případě špatně zaparkovaného vozidla, které tvoří překážku v provozu, bude postih výrazně vyšší, píše dále web Seznam Zprávy. Například za parkování na místě pro invalidy má být trest v rozmezí od 4 do 10 tisíc korun. Policie bude přitvrzovat také vůči těm, kteří pokuty nechtějí platit. Od začátku roku jim mohou strážníci například zabavit registrační značky, případně nasadit botičky, informuje web ČT24.

Vláda zkrátka rozhazuje peníze a zpátky je chce získat od lidí. O tom, že policisté dost možná dostali pokyn, aby pokutovali i za maličkosti, ostatně píše i web AutoŽivě, podle kterého je zvykem, že v horších ekonomických obdobích začnou pracovníkům chodit takzvané metodické pokyny. „A v nich bývá zcela bez okolků napsáno, že doba tolerance a chápání „hříšníků“ není aktuálně v kursu, naopak se snažte vybrat a „zkasírovat“ cokoli, co jen trochu jde,“ dodává  AutoŽivě.

Policisté provedli letos kontrolu zaměřenou na pokuty

Při únorové akci na dálnici D1 našli například řidiče, jejichž dluh na pokutách byl několik desítek tisíc korun, informuje ČT24. Takové akce budou narůstat, protože policie od nového roku nepotřebuje k těmto kontrolám pomoc celníků. Strážci zákona mají nyní sami přístup do evidence pohledávek a nedoplatků, píše web ČT24. Policie má díky tomu další nástroj, jak vybrat od lidí co nejvíce peněz. Loni se podařilo například dopravní policii vybrat více než 306 milionů korun, informuje web Garáž.

iZdroj forografie: Depositphotos
Častým prohřeškem motoristů je například parkování na chodníku

Celkem v roce 2022 policie řešila 466 200 přestupků, z nichž přes 149 tisíc tvořily přečiny za rychlost. Průměrná výše pokuty v loňském roce uložená motoristům dosáhla 656 korun, píše dále web Garáž. Úřady se obohatily i díky odtahům. Web AutoŽivě píše, že aktuální cena za odtažení automobilu se pohybuje v rozmezí 2 500 až 4 tisíce korun, další částka se pak připočítává za úschovné. I proto se v letošním roce obzvlášť vyplatí dávat pozor na dodržování předpisů nejen při parkování.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články