Nástup Pavla do úřadu: Česko od změny prezidenta dělí pár dnů, program na čtvrtek je připravený do puntíku

Za pár dnů bude mít Česko nového prezidenta. Inaugurace Petra Pavla proběhne 9. března, půlnocí 8. března skončí mandát Miloši Zemanovi.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Web Deník připomíná, že generál ve výslužbě se stane čtvrtým českým prezidentem od vzniku republiky v roce 1993. V lednové přímé volbě porazil Pavel ve druhém kole předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, když dostal 3,359 milionu hlasů, což bylo 58,32 procenta. Inaugurace proběhne ve čtvrtek, kdy Pavel složí slib ve Vladislavském sále na Pražském hradě. Sněmovna pro slavnostní akt připravuje výtisk ústavy s textem prezidentského slibu, který bude vyhotoven kaligrafickým písmem, informuje web Seznam Zprávy.

Pozvánku mají i sousedé

Slib složí Pavel do rukou předsedy Senátu Miloše Vystrčila. Po složení slibu začne hrát státní hymna a vystřelí čtyři výstřely ze speciálních salvových kanonů. Poté dojde na projev, píše ČTK. Na inauguraci je pozváno 800 lidí, z nichž asi 600 tvoří poslanci, senátoři, soudci, rektoři, velvyslanci a další zástupci důležitých institucí a veřejného života, píše ČTK. Dalších 200 lidí budou tvořit pozvaní novým prezidentem. Podle kancléřky nové hlavy státu Jany Vohralíkové půjde o Pavlovy podporovatele, příznivce či sousedy z obce Černouček, kdy bydlí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Prezidentský plat činí od letošního ledna 341 200 korun měsíčně a náhrady 317 5000 korun

Po ceremoniálu bude následovat akce ve Španělském sále, kde bude připravena slavnostní číše vína pro zhruba 2500 lidí, uvádí ČTK. Vystoupit mají také bývalí členové skupiny Spirituál kvintet. Celá slavnost na Pražském hrade bude zakončena kolem 18té hodiny ekumenickou modlitbou ve svatováclavské kapli v katedrále svatého Víta za vlast a prezidenta. Po mši zahraje také Česká filharmonie, dodává ČTK. O inauguraci nepřijde ani veřejnost.

Pavel má připraven vlastní tým lidí

Průběh bude možné sledovat na velkoplošných obrazovkách na Hradčanském náměstí a třetím nádvoří, informuje web iRozhlas. Nový prezident se ale na Hrad nepřemístí hned. Kanceláře se budou několik týdnů připravovat, píše server iDnes. Už dříve totiž projevila nově zvolená hlava státu obavy, že prostory nebudou bezpečné kvůli možným odposlechům. Pavel proto bude nadále úřadovat z Hrzánského paláce na pražských Hradčanech, které mu propůjčila vláda.

S Pavlem přijde na Hrad i jeho tým. Pozici mluvčí bude zastávat Markéta Řehákové, kancléřkou bude zmiňovaná Jana Vohralíková a ředitelem vnitropolitického odboru se stane politolog Tomáš Lebeda, informuje web iDnes. Mezi dalšími spolupracovníky nového prezidenta je také podnikatel Tomáš Richter, zakladatel Think Tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský, právník Jan Kysela či lobbista Petr Kolář. Právě on je nejkontroverznější osobou z okruhu spolupracovníků nového prezidenta.

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále