Vakcína na covid se Pfizeru vyplatila. Farmaceutická společnost loni zdvojnásobila své tržby

Americká firma Pfizer zaznamenala loni masivní růst tržeb, které se jí zvýšily o 95 procent na 81,3 miliardy dolarů, tedy v přepočtu 1,7 bilionu korun. Letos má růst pokračovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ani 81,3 miliardy dolarů, tedy v přepočtu 1,7 bilionu korun, není pro farmaceutickou společnost Pfizer konečnou metou v ročních tržbách. I letos očekává firma masivní růst, a to už nejen díky vakcínám proti covidu-19. Přispět k tomu má výrazně také lék na koronavirové onemocnění s názvem paxlovid. Celkem letos Pfizer očekává tržby v rozmezí od 98 do 102 miliard dolarů. Z toho prodeje vakcín proti covidu-19 a nového léku by měly tvořit zhruba polovinu.

K růstu má ještě více pomoci paxlovid

Zhruba 32 miliard dolarů má mít Pfizer jako tržbu z vakcín a 22 miliard dolarů z přípravku paxlovid. Analytici navíc odhadují, že farmaceutické společnosti porostou v roce 2022 tržby ještě rychleji. Činit mají 105,5 miliardy dolarů. V roce 2021 zvýšil Pfizer čistý zisk o 140 procent na téměř 22 miliard dolarů (467,1 miliard korun), informuje server iRozhlas.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lék paxlovid

V dřívějších letech přitom zvyšovala farmaceutická firma své zisky a tržby jen nepatrně. V roce 2018 činily tržby Pfizeru zhruba 40,8 miliardy, o rok později 41,2 miliady a v roce 2021 o půl miliardy více. Vakcína proti covidu-19 ale americké společnosti přinesla velký úspěch. Očkovací látka, kterou vyvinula společně s německou společnosti BioNTech, je založena na technologii mRNA. Vakcína se už používá ve více než 160 zemích na světa.

Šéf Pfizeru je spokojený

Letos má Pfizer v plánu vyrobit přes čtyři miliardy dávek vakcín proti covidu-19. Loni poslala farmaceutická firma do světa o miliardu méně. A ve velkém chce společnost vyrábět i nový lék. Pilulek paxlovid chce letos Pfizer vyrobit nejméně 120 milionů. Přípravek má snižovat počet hospitalizací a úmrtí u vysoce rizikových pacientů.

iZdroj fotografie: Flickr
Albert Bourla

„V prvních dnech pandemie covidu-19 jsme se zavázali využít všechny zdroje a odborné znalosti, které jsme měli k dispozici, abychom pomohli chránit populaci po celém světě proti tomuto smrtícímu viru a také nabídnout léčbu, která pomůže vyhnout se nejhorším následkům,“ cituje generálního ředitele Pfizeru Alberta Bourla server iDnes. Svůj závazek firma podle svého šéfa splnila.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články