Jediným kliknutím přišel o životní úspory: V Česku je stále více falešných dopravních společností

V těžkých ekonomických časech se stále více lidí snaží obohatit podvodným způsobem. Důvěřiví lidé klamu snadno podlehnou a o peníze přijdou.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Jedním z nešťastníků, který o své peníze na bankovním účtu přišel, je muž z Domažlicka, informuje web Plzeňská drbna. Scénář proběhl jako už mnohokrát. Podvodník poškozeného kontaktoval s tím, že má zájem o nákup zboží přes bazarový portál. Následně mu poslal odkaz na vymyšlené internetové stránky dopravce, kam poškozený zadal své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Jediným kliknutím tak bez svého vědomí ztratil velkou sumu našetřených peněz.

Muž z Domažlicka přišel o své úspory

„Z účtu mu pak následně neoprávněně odeslal na jiný účet částku ve výši přes 150 tisíc korun,“ uvedla pro web Plzeňská drbna mluvčí policie Barbora Šmaterová. Podvodník tak dosáhl svého a peníze si ještě týž den vybral. Policie totiž dál sledovala průběh celé akce a zjistila, že neznámý muž virtualizovanou platební kartou obratem provedl v pražském bankomatu 3 výběry. „Ze zajištěných kamerových záznamů z předmětného bankomatu a jeho okolí je zachycena osoba provádějící tyto výběry,“ uvedla dále pro web Plzeňská drbna mluvčí policie.

Policie následně fotku muže zveřejnila a požádala o pomoc veřejnost. „Jelikož se může jednat o možného podezřelého, případně o důležité svědka prověřované trestné činnosti,“ dodala Šmaterová. Těchto podvodů v poslední době přibývá. Podobným způsobem se nedávno nechala nachytat také žena z Písku, když na sociální síti Facebook prodávala dětský batoh. Údajná zájemkyně ji oslovila s tím, že chce věc zaslat přepravní společností. Přes messenger pak poškozené poslala odkaz napodobující webové stránky dopravce, uvádí web Policie.

Žena vyplnila údaje ke kartě i internetovému bankovnictví

Tato nerozvážnost ji stála téměř 115 tisíc korun, protože podvodnice ihned provedla několik neoprávněných transakcí, uvádí dále Policie. Pachatelé navíc často neskončí jen u toho, že poškozeným vyberou účet. Někdy si na ně také vezmou úvěr. „Klienti bank totiž mívají možnost předschváleného úvěru, často ve výši statisíců korun, někdy i více. Takže stačí na jedno kliknutí o úvěr požádat,“ vysvětlil pro Český rozhlas vrchní inspektor českobudějovické hospodářské kriminálky David Svinka.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Policie vyzývá poškozené, aby ihned jakmile zjistí, že se stali obětí podvodníků, vše nahlásili

Lidé při prodeji na inzertním portálu mohou přijít o opravdu velké částky, a proto se opatrnost vyplatí. Web Novinky připomíná případ ze srpna loňského roku, kdy muž z Prahy prodával šaty. Na jeho inzerát se mu ozvala žena, která zároveň poslala k vyplnění formulář s číslem platební karty. Následně muž přišel o 2 miliony korun, uvádí web Novinky. Přibývání falešných dopravních společností si všimla i Česká národní banka, která na webu Peníze na útěku popisuje, jak takové internetové podvody vypadají a jak se jim bránit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články