Výplata v řádu statisíců korun: Umělá inteligence přinesla novou pracovní pozici, kterou zvládne téměř každý

Pronikání umělé inteligence do běžných oblastí života je nezastavitelné. Na pokrok se lidé nemusí dívat jen kriticky. Naopak jim to může mnoho přinést.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

V poslední době se hojně mluví například o chatovacím robotovi ChatGPT, kterého na konci loňského roku představila americká společnost OpenAI, připomíná web Plus Jeden Deň. Dostat se k němu může v podstatě každý a získat díky tomu od umělé inteligence vypracovanou školní práci, vytvořenou smlouvu či článek do novin. To všechno i v českém jazyce, takže ovládání ChatGPT není ani limitováno znalostí angličtiny, jak tomu je většinou u nejnovějších technologií pravidlem.

Nadšení lidí není překvapením

Z vývoje umělé inteligence má také radost zakladatel Microsoftu Bill Gates. „Její rozvoj rozváže lidem ruce, aby mohli dělat věci, které software nikdy dělat nebude. Učit, starat se o pacienty, pomáhat starším lidem, bojovat proti chudobě,“ cituje zastánce umělé inteligence web Plus Jeden Deň. V souvislosti s roboty se řada lidí obává toho, že jim vezme práci. V tom mají z určité části pravdu. Jak Události247 informovaly tento týden, umělá inteligence proniká i do pohostinství, kde mohou přijít kvůli tomu o práci tisíce lidí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podporovatelem umělé inteligence je i miliardář Elon Musk, který se ale zároveň podepsal pod výzvu, aby byl její vývoj pozastaven

Web Plus Jeden Deň zároveň upozorňuje, že vývoj umělé inteligence si bude žádat i nové pracovní pozice. Nově vzniklý americký ChatGPT je založený jen na práci s textem, ale bude potřeba vznik modelů i na práci s videem či se zvuky. Je možná nejvyšší příležitost stát se programátorem a zaměřit se na tuto problematiku. Firmy takové lidi budou shánět ve velkém, píše web Plus Jeden Deň

Požadavky nebudou vysoké

Na pozici tzv. pohotového programátora bude důležité umět hlavně používat řeč a mít základní znalosti v oblasti programování. Královský plat také čeká na ty, jejichž pracovní náplní bude komunikace s umělou inteligencí, aby se reakce robotů stala srozumitelnější a lidštější. Web Plus Jeden Deň uvádí, že plat pohotového programátora začíná na 160 tisících eur ročně (3,7 milionů korun) a maximum se pohybuje až kolem 307 500 eur ročně (7,2 milionů korun ročně). Někteří odborníci nicméně varují před rychlým vývojem umělé inteligence.

Hrozí i úpadek člověka. „Největší riziko umělé inteligence je, že přirozená inteligence může být trošku na ústupu. Tedy že budeme závislí na nějakých kognitivních asistentech, a pokud to uchopíme za nesprávnou stranu, tak bychom mohli začít trochu hloupnout,“ uvedl pro web Aktuálně vývojář a programátor umělé inteligence Jan Tyl. Odborník na rizika a hrozby pro lidstvo Jan Kulveit varuje také před tím, že není možné pochopit, jak se umělá inteligence učí. „A tím pádem ani plně nerozumíme jeho výsledkům,“ cituje jeho slova web Czech Crunch.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články