Čechy čekají vskutku krušné časy: Kdo vyhraje příští volby do Sněmovny?

V době krize jsou lidé často velmi nespokojeni s politiky, což potvrzuje i aktuální situace. Rozložení sil v případných volbách by se tak proměnilo.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Před zhruba měsícem to byl rok, co Češi rozdali politikům vysvědčení. Parlamentní volby dopadly nejlépe pro koalici SPOLU, která proto ve spojení s koalicí PirSTAN začala vládnout. Pod vedením premiéra Petra Fialy ale země nemíří k blahobytu, ale naopak narůstá občanská nespokojenost. Zvyšující se ceny pohonných hmot, energií, potravin i bydlení dávají Čechům zabrat, a proto vyčítají vládě, že dostatečně nepomáhá. To se následně odráží nejen na návštěvnosti protivládních demonstrací, ale také průzkumech.

Populisté mají žně

Podle říjnového volebního modelu agentury Kantar CZ by parlamentní volby vyhrálo hnutí ANO, informuje web ČT24. Přestože si hnutí Andreje Babiše od posledního průzkumu o tři procentní body pohoršilo, náskok před druhou ODS stále činí pět procent. Navíc podle autorů výzkumu stojí za úbytkem podporovatelů ANO neochota účastnit se nyní voleb. To se ale může velmi rychle změnit a podpora hnutí opět vzrůst. Není velkým překvapením, že v době krize to jsou právě populistické strany a hnutí, u kterých roste obliba.

I proto SPD pod taktovkou Tomia Okamury by podle zmiňovaného průzkumu získalo v říjnu 11 procent hlasů, což by udělalo z SPD čtvrtou nejsilnější parlamentní stranu. Třetí Piráti navíc mají jen o půl procenta vyšší podporu. Jen lehce nad pětiprocentní hranicí se nachází vládní strany jako STAN a TOP 09. Lidovci by se dokonce do parlamentu podle říjnového průzkumu ani nedostali. Pro vládu to rozhodně není dobré vysvědčení. Je zřejmé, že ani intelektuální menšina žijící hlavně ve větších městech ztrácí ve Fialův kabinet důvěru.

Zůstávají jen dluhy

Velmi rychle se tak z Česka může opět stát země, která bude řízena jako firma. To se přitom v době Babišova vládnutí ukázalo jako velmi špatné. Bývalý kabinet pod vedením šéfa hnutí ANO skončil s dluhem 2433 bilionu korun, jak informoval web Novinky. Právě dluhy jsou tím, co po sobě populisté zanechávají. Občany uplácejí úlevami, dávkami, zatímco to má na chod země velmi neblahý vliv do budoucna. I kvůli dědictví po Babišovi nemá stávající vláda mnoho možností, jak z krize vybruslit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Míra zadlužení Česka vzrostla během vlády Andreje Babiše z 38,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 40,5 procenta.

V případě, že Češi v dalších parlamentních volbách naletí na pěkná marketingová hesla a nechají se zlákat na lepší budoucnost, ať už hnutím ANO či jiným populistickým subjektem, z krize se země nemusí dostat nikdy. Nejen stávající, ale i budoucí vláda by si měla osvojit slovo zodpovědnost. Udržení státního dluhu v rozumných mezích by mylo být pro každou vládnoucí garnituru zásadním tématem, jinak se může Česko dostat do potíží, ze kterých nebude cesty zpět.

Máte už svého favorita v příštích parlamentních volbách?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články