Covidový pacient může být i ten, koho přivezli se zlomenou rukou

Statistiky o covidových pacientech v nemocnicích mohou být nepřesné. Myslí si to Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Počty nových případů covidu v Česku neustále narůstají. Může za to především varianta omikron, která už tvoří většinu pozitivních testů. To, že se počty lidí ve statistikách hospitalizovaných, u kterých není příčinou pobytu v nemocnici nákaza koronavirem, budou zřejmě s omikronem zvyšovat, připustil Ladislav Dušek, Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Situace v nemocnicích vypadá horší než je

Dušek ale odmítl, že by kvůli těmto pacientům byly údaje o zaplněnosti nemocnic zkreslené. Pacientů, kteří skončili v nemocnici třeba s frakturou ruky a až po přijetí se u nich zjistil covid, je zatím jen málo. „Teď s vrcholícím omikronem samozřejmě přibývá těch, kteří jsou s pozitivitou zachyceni až v nemocnici, protože roste pravděpodobnost, že tam dorazí člověk třeba s očním problémem. Pravděpodobnost tedy logicky narůstá a celkové hospitalizace se proto budou zvedat,“ řekl Dušek pro Novinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdravotník v ochranném obleku

Podle sobotní statistiky bylo v nemocnicích 1989 pacientů s covidem, z toho 177 z nich bylo ve vážném stavu. Informace zveřejněná na webu ministerstva zdravotnictví však označuje jako hospitalizace kvůli covidu i případy, kdy má pacient primárně jiný problém. Rozlišit, kdo skutečně dostává proticovidovou léčbu, a kdo je hospitalizován s něčím jiným a pouze má pozitivní test, není možné. Situace v nemocnicích tak může vypadat horší, než ve skutečnosti je.

V únoru některým lidem zčervená aplikace Tečka

Stále ovšem platí, že nejúčinnější ochranou proti vážnému průběhu covidu je očkování, které mohou podstoupit i děti. Je však potřeba připomenout, že některým lidem od února aplikace Tečka, ve které mají vakcinaci zaznamenanou, zčervená. Platnost certifikátu se totiž zkrátí na devět měsíců. Dotkne se to asi milionu lidí, kteří měli k 1. květnu dokončené očkování. Jde především o seniory, zdravotníky a učitele, kteří byli naočkováni jako jedni z prvních.

iZdroj fotografie: S vědomím uživatele Tečka / Facebook
Tečka

Jak píše Echo24, přeočkováním se platnost certifikátu prodlouží na neurčito. „Protože zatím neexistují žádné studie, které by se výslovně zabývaly účinností posilovacích dávek očkování proti onemocnění covidu-19, a proto není možné stanovit lhůtu pro jejich uznávání. Nejnovější data však naznačují, že ochrana získaná přeočkováním může trvat déle než ochrana získaná základním očkováním,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články