Putinova vražda může být prezentována jako infarkt. Plánovat ji mají ruské bezpečnostní služby

Ruský prezident je v nelibosti i ve vlastní zemi. Generálům se nelíbí vývoj války na Ukrajině a se situací nejsou spokojené ani tajné a bezpečnostní služby.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Ruská invaze do sousední země probíhá už čtvrtý měsíc a stále bez větších úspěchů. Ruské armádě se nedaří dobýt ani Donbas, kde se úspěšně brání ukrajinští obránci. Přitom původní představa Moskvy byla jasná. Rychlá akce, která povede ke změně vedení Ukrajiny. To se nepodařilo. Rusko se od začátku války potýká s mnoha problémy. Po pár týdnech konfliktu stáhlo své vojáky z okolí Kyjeva a boje od té doby probíhají převážně na východě země. A ani z vývoje situace tam nemá Kreml důvod k oslavám.

Možní Putinovi následovníci

Roste napětí, nervozita a hlavně nespokojenost. Hněv se tak velmi rychle může obrátit proti tomu, kdo o všem rozhoduje. Terčem bude samotný prezident Vladimir Putin. Jeho odstranění by potěšilo mnoho lidí. A pro bezpečnostní a tajné ruské služby by provedení takového činu ani nebylo příliš složité. Navíc o vraždě se nemusí nikdo dozvědět. Skon šéfa Kremlu může být prezentován jako důsledek vážné nemoci. O špatném zdravotním stavu ruského prezidenta se v posledních týdnech hojně spekuluje, a tak by se to málokdo snažil zpochybnit.

iZdroj fotografie: Aps-vologda / Creative Commons / CC BY-SA
Alexandr Bortnikov

Proč by to bylo nahrané? Podle serveru The Sun by Putin mohl být nahrazen osobou, která by se neobávala ve válce přitvrdit. Podle bezpečnostního experta Roda Thorntona by tak mohli být ruští vojáci posláni zpět do ukrajinské metropole. Putina by podle něj mohl nahradit například armádní generál Valeryj Gerasimov, nebo ultrapravicový Alexandr Bortnikov, který aktuálně řídí Federální služby bezpečnosti (FSB). Právě představitelé této organizace a tajných služeb (GRU) „změkčilost“ šéfa Kremlu nejvíce irituje, jak popisuje web Blesk.

Hrozí použití jaderných zbraní

Proto podle deníku Blesk údajně hodlají v nejbližší době dát ruskému prezidentovi ultimátum, na základě kterého bude moci svůj post opustit dobrovolně, nebo se nechat zabít. Putin se totiž vzdal původních ambicí připojit celou Ukrajinu k Ruské federaci, a to se tamním funkcionářům nelíbí, jak dále vysvětlil pro The Sun expert Thornton. „Rusům bylo řečeno, že jsou ve válce s nacisty, takž kdokoli převeze moc, nemůže najednou říct: No vzdáváme se. Stahujeme se z Ukrajiny,“ cituje odborníka Blesk.

Přitvrdit může Rusko následně i v použití zbraní. „Bojím se, že použijí taktickou jadernou střelu, aby tak vyslali zprávu od ruské armády o tom, že to s Ukrajinou myslí vážně. Takže by se mohlo stát, že zasáhnou malé město jadernou raketou,“ řekl Thornton pro The Sun. Nutno ale připomenout, že předpovědí o Putinově smrti a následných událostech už se objevilo mnoho. U tohoto scénáře by určitě byli všichni raději, kdyby nevyšel.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články