Kreml má plán, jak Putina dostat z Ruska. Označuje se Noemova archa

Ruský prezident Vladimir Putin počítá i s variantou, že dojde k vyostření situace a bude muset opustit svou zemi. O cílových destinacích se hojně spekuluje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O možné budoucnosti šéfa Kremlu nejnověji promluvil Igor Girkin, bývalý vůdce proruských separatistů v Doněcké lidové republice, informuje web Onet. Podle něj je několik možností, kdy bude muset Putin nečekaně z Ruska zmizet. „Jeho duševní konstituce naznačuje, že v takové situaci s největší pravděpodobností propadne panice. A pak se může pokusit o útěk, aby si zachránil život. Stejně jako Janukovyč. Je to stejný typ muže,“ cituje jeho slova pronesená v rozhovoru s prokremelským blogerem Andrejem Karaulovem web Onet.

Ve Venezuele má pomoci Sečin

Nebyl ale schopen odpovědět na otázku, kdy k něčemu takovému může dojít. Podle Girkina totiž stále není situace tak špatná. Pokud však dojde k vyostření situace, má Kreml plán přemístit ruského prezidenta do Jižní Ameriky. To se shoduje i s názorem bývalého autora Putinových projevů Abbase Galliamova. Ten již dříve informoval o projektu Kremlu neoficiálně nazvaném Noemova archa, který má být realizován už od jara loňského roku, píše Onet. I podle něj zamíří šéf Kremlu v případě nutnosti do Jižní Ameriky.

iZdroj fotografie: Dyor / Creative Commons / CC BY
Šéf ropného podniku Rosněft Igor Sečin stojí na straně Vladimira Putina už od jeho politických začátků

Konkrétně jde o Argentinu a Venezuelu, jak Události247 informovaly v prosinci loňského roku. V případě přesunu do Venezuely má na celý projekt dohlížet šéf ropné společnosti Rosněft Igor Sečin, který má dobré vztahy s venezuelským prezidentem Nicolasem Madurem. Web Onet připomíná, že se dříve podílel také na objemných investicích do venezuelského ropného průmyslu. Nejen do Jižní Ameriky se ale v případě nutnosti může ruský prezident ukrýt. Ve hře je podle Galliamova také Čína.

Putin může skončit i v Africe

Tuto variantu podle něj prosazuje majitel banky Rossija Jurij Kovalčuk, který je Putinovým blízkým přítelem. Tento scénář ale může být zavržen kvůli mentalitě Číňanů, kteří „pohrdají poraženými“. Šéf Kremlu navíc nakonec může zamířit zcela jiným směrem. Telegramový kanál General SVR, který je údajně napojený na Kreml, loni informoval, že ruský prezident si uložil více než 300 miliard v hotovosti a ve zlatě ve Středoafrické republice, píše web CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Пресс-служба Президента Российской Федерации / Creative Commons / CC BY
Putin si s prezidentem Středoafrické republiky Faustin-Archange Touadérem telefonoval loni v prosinci, tématem hovoru měla být spolupráce obou zemí

Vše má mít ukryto v podzemních skladech, které chrání členové Wagnerovy skupiny. CNN Prima News v té souvislosti připomíná, že si Putin loni s prezidentem Středoafrické republiky telefonoval. Podle Generala SVR se ujišťoval o loajalitě afrického vůdce. O zemích, kam může Putin uprchnout v případě, že se válka na Ukrajině vymkne kontrole, se spekuluje od začátku invaze. Web Sky News loni v létě uvedl destinace jako Bělorusko, Sýrie, Myanmark či Irán.

Jakou destinaci by si podle vás Putin mohl zvolit v případě naplnění operace Noemova archa?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články