Putin obvinil Kyjev, že používá civilní obyvatelstvo jako štít

Šéf Kremlu měl v rozhovoru s Macronem odmítnout zprávy o bombardování ukrajinského hlavního města Kyjeva a dalších měst na Ukrajině.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ruský prezident Vladimir Putin ve svém projevu uvedl, že Ukrajinci a Rusové jsou jeden národ. Ruští vojáci se mají podle šéfa Kremlu snažit eliminovat oběti mezi ukrajinským civilním obyvatelstvem poskytováním koridorů, kterými mohou uprchnout, informuje server iDnes. To se ale podle Putina nedaří kvůli ukrajinským neonacistům, kteří mají koridory blokovat. Obvinil proto ukrajinské síly spolu s žoldáky, mimo jiné z Blízkého východu, že civilisty používají jako lidské štíty.

Horká linka s Macronem

Další obvinění vůči Kyjevu následovalo, když Putin prohlásil, že Ukrajina zadržuje jako rukojmí tisíce cizinců. Mezi nimi mají být i indičtí studenti, kterým má být blokován odjezd ze země. Indické ministerstvo zahraničí přitom dříve uvedlo, že Ukrajina Indům pomáhá se ze země bezpečně dostat. Dalšího obvinění ruského prezidenta směřovalo k napadení čínských občanů Ukrajinci. Ani tento výrok ale nepodpořil Putin žádnými důkazy. Čína sice dříve uvedla, že jeden její občan byl zraněn při pokusu odejít z Ukrajiny, ale nebylo upřesněno, kdo ho zasáhl.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Emmanuel Macron

Putin ve svém projevu také uvedl, že vojenská operace probíhá podle plánu. Kreml podle něj zraněným vojákům a rodinám padlých poskytne kompenzace. Krátce před projevem Putin mluvil znovu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Ten o rozhovoru sám informoval. Podle Macrona jsou události na Ukrajině nepříznivé a Putin nadále trvá na odzbrojení a kapitulaci Ukrajiny. Podle Macrona je to ale nepřijatelné, sám měl Putina upozornit, že Rusko za útok těžce zaplatí a skončí na dlouhou dobu v izolaci.

Kreml popírá zprávy o bombardování měst

Putin přesto dál dál trvá na demilitarizaci, denacifikaci a dosažení neutrálního statusu Ukrajiny. V případě, že Ukrajina bude odkládat společná jednání, má se seznam ruských požadavků ještě prodloužit. Putin měl v rozhovoru s Macronem odmítnout zprávy o bombardování ukrajinského hlavního města Kyjeva a dalších měst na Ukrajině, píše ČTK. „Zvlášť bylo zdůrazněno, že při speciální operaci, která jde podle plánu, ruské ozbrojené síly dělají, co je v jejich silách, aby ochránily životy civilního obyvatelstva,“ stojí v oficiálním prohlášení Kremlu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Odpor proti válce

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ocenil francouzskou snahu o zprostředkování jednání v souladu s diplomatickou tradicí této země. Francie po telefonátu ale hodlá zpřísnit sankce proti Rusku, protože je považuje za velmi účinné. Od invaze Ruska na Ukrajinu si Putin s Macronem volali už potřetí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články