Putinův strategický krok? Ruský prezident v nejočekávanějším projevu neřekl nic zásadního

Tento den byl očekáván s napětím. Řada lidí se domnívala, že 9. května šéf Kremlu pronese šokující oznámení v souvislosti s válkou na Ukrajině. Nic takového se nestalo.

i Zdroj fotografie: S vědomím Kevina Rothrocka / Twitter
                   

Den vítězství je pro Rusko důležitým svátkem. Na výročí konce druhé světové války se každoročně v Moskvě koná vojenská přehlídka a šéf Kremlu má při té příležitosti proslov. Za normálních okolnosti slovům ruského prezidenta není věnováno příliš mnoho pozornosti. Letos ale oslavy neproběhly za normálních okolností. Rusko vede na Ukrajině válku, a tak celý svět s napětím sledoval, jak při příležitosti oslav porážky nacistického Německa Putin celou akci posune.

Obvinění Západu

Spekulovalo se o oficiálním vyhlášení války Ukrajině, protože dosud Kreml invazi označuje jako speciální vojenskou operaci. Další předpoklad byl, že bude v Rusku vyhlášena všeobecná mobilizace. Putin mohl také říci, že válka na Donbase je vyhraná, přestože tam stále Rusové čelí ukrajinskému odporu. Všechny domněnky ale byly nesprávné. Přestože každé Putinovo slovo bylo ostře sledované a čekalo se, že ve třetím měsíci války dojde k nějakému přelomovému prohlášení, nestalo se takřka nic.

iZdroj fotografie: Depositphotos
NATO

Ruský prezident znovu zopakoval, že vojenská akce na Ukrajině byla nutná jako preventivní krok proti potenciální agresi. Vyjmenoval i ty, kteří mají Rusko ohrožovat. Jde o Západ, NATO a hlavně Spojené státy. Moskvě jde podle Putina o mezinárodní bezpečnost, a proto se snažila celou situaci napřed vyřešit mírovou cestou. „Loni jsme zemím NATO navrhovali, abychom podepsali bezpečnostní smlouvu, ale oni nás nechtěli slyšet. Měli úplně jiné plány a připravoval se útok na Krym,“ cituje slova šéfa Kremlu server Al Jazeera.

Povzbuzení vojáků na Ukrajině

Boje tak byly podle Putina „nevyhnutelné“. To Západ odmítá. „Dovolte mi kategoricky uvést: NATO, Británie, východní Evropa neplánují invazi do Ruska a nikdy neplánovali,“ cituje britského ministra obrany Bena Wallace server CBS News. Podle něj Putin věří jen čemu chce. Ve svém projevu šéf Kremlu promluvil také k vojákům bojujícím na východě Ukrajiny. „Bojuje za svou vlast, její budoucnost,“ cituje Putin Al Jazeera. Celou řeč ruský prezident zakončil pokřikem „Za Rusko, za vítězství, hurá!

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zničený ruský tank

Právě od vítězství je Rusko daleko. Válka neprobíhá podle plánu a Moskva zaznamenává velké ztráty. O to víc je nic neříkající Putinův projev překvapující. Dá se ale předpokládat, že to má nějaký důvod. Putin rád dělá nepředvídatelné věci, a tak přestože nic zásadního neoznámil, neznamená to, že nic zásadního neudělá. Jednu věc totiž ve své desetiminutové řeči potvrdil. Rusko nehodlá ustoupit. Válka pokračuje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články