Putin vyhrožuje téměř každému. Jeho slova ale mají čím dál menší váhu

Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil nedávno francouzskému prezidentovi a německému kancléři. Důvodem jsou dodávky zbraní na Ukrajinu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vladimir Putin je jedním z nejmocnějších mužů světa. Zároveň ale tím nejkontroverznějším. A v současné době i tím, ke kterému cítí mnoho lidí nejen respekt, ale také nenávist a některým je také pro smích. Důvodem je válka na Ukrajině. Přestože před samotnou ruskou invazí do sousední země vydal šéf Kremlu mnoho varování, nikdo nečekal, že se opravdu k vojenskému tažení rozhodne. On sám ale celou akci nazývá speciální vojenskou operací s cílem demilitarizace a denacifikace Ukrajiny.

Pořád dokola jen vyhrožování

Boje ospravedlňuje nutností zastavit genocidu na ruském obyvatelstvu, které žije na východě Ukrajiny. Přitom na začátku války obsadila ruská armáda nejen východ země, ale také se bojovalo v okolí Kyjeva. Jakmile Putin zjistil, že odpor ukrajinských obránců je větší než čekal, z této oblasti svá vojska stáhl. Boje se od té doby soustřeďují hlavně na Donbas. Situaci sleduje s napětím celý svět, stejně jako každé vyjádření ruského prezidenta. Ten za celou dobu konfliktu vypustil několik výhrůžek.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jaderné zbraně

Nejvíce byl svět v pozoru krátce po zahájení invaze, kdy Putin dal příkaz uvést jaderné síly do stavu nejvyšší pohotovosti, jak psal server TN. Použití jaderných zbraní je tak největším strašákem po celou dobu války na Ukrajině. Nešlo ale o jedinou výhrůžku ruského prezidenta. Na konci dubna šéf Kremlu varoval Západ před bleskovou reakcí Moskvy na snahu třetích zemí zasahovat do situace na Ukrajině, jak informoval server Novinky. I tehdy zmínil, že použije prostředky, které zatím jeho protivníci nemají k dispozici.

Hovor s Macronem a Scholzem

Proto se objevily spekulace, že Rusko použije například hypersonické střely Kinžal, které jsou kvůli rychlosti a měnitelné trajektorii za letu obtížně likvidovatelné. Jedna z hrozeb směřovala z Moskvy také přímo do Prahy. Diplomatickou nótu Rusko zaslalo kvůli údajnému zákazu poskytovat třetím zemím techniku sovětské výroby bez svolení Moskvy. Ministr zahraničí ale takové tvrzení odmítl, jak psal web ČT24. Podobnou výhrůžku teď zkouší Putin také na Francii a Německo.

Prezidenta Emmanuela Macrona a kancléře Olafa Scholze varoval, že zvýšené dodávky zbraní na Ukrajinu mohou vést k další destabilizaci, jak píše server Al Jazeera. Výhružka měla být vyřčena při třístranném telefonickém rozhovoru, ve kterém šéf Kremlu Západ zároveň obvinil z narušení globálních dodávek potravin. I proto Putin varoval, že další dodávky zbraní mohou být „nebezpečné“ a vést ke „zhoršení humanitární krize“. Přitom právě ruská armáda je ta, která v černomořských přístavech blokuje lodě s obilím.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články