Puč na Putina? V Rusku roste nespokojenost těch, kteří mají moc a prostředky sesadit šéfa Kremlu

Válka na Ukrajině neprobíhá podle plánu a to se nelíbí mnoha mocným lidem v Rusku. Putin se už údajně nemůže spoléhat ani na takzvané siloviky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nikdo do poslední chvíle nevěřil, že šéf Kremlu Vladimir Putin opravdu pošle do sousední Ukrajiny tanky. Stalo se tak. Cílem ruské armády nebyla jen východní část země, ale také Kyjev. Po několika týdnech ale Rusové zjistili, že Ukrajina je připravenější, než očekávali a z okolí hlavního města se stáhli. Nyní probíhají boje především na východě Ukrajiny. Cílem Rusů je ovládnutí celého Donbasu. Ani to se jim ale nedaří. Nikdo tak nemůže přehlédnout velký neúspěch ruského tažení.

Důvodů pro Putinův konec je mnoho

Vidět to musí i v Rusku, přestože se snaží státní média nadále informace z války podávat po svém. Utěšit se možná dají obyčejní Rusové bez přístupu k jiným než oficiálním zdrojům informací, ale ty nejmocnější oklamat nelze. Většina lidí za ty nejvlivnější v Rusku považuje oligarchy. Ruští boháči ale nejsou ti, kteří tahají za nejsilnější provazy. Jak upozorňuje server Seznam Zprávy, šéf Kremlu se opírá hlavně o takzvané siloviky. Jde o představitele bezpečnostních a vojenských složek, kteří jsou klíčoví pro podporu režimu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zničený tank

Právě oni jsou natolik mocní, že v případě rostoucí nespokojenosti, mohou Putina odstranit. Důvodů už teď mají mnoho. Kvůli neúspěchu ve válce na Ukrajině čelí Rusko posměchu i ztrátě tisíců vojáků, uvádí Seznam Zprávy. Země je také výrazně zasažena sankcemi Západu, které ubírají peníze z účtů i těchto vlivných mužů. A kdo jsou tyto mocné ruské osobnosti? Podle serveru The Sun jde například o šéfa ruské FSB Alexandera Bortnikova, který se s Putinem zná od dob, kdy oba pracovali pro KGB.

Nejvlivnější ruští muži

Mezi siloviky je také vedoucí státní obranné korporace Rostec Sergej Chemezov, ředitel zahraniční rozvědky Sergej Naryškin nebo šéf státní ropné firmy Rosněfť Igor Sečin. Další dvě jména, která uvádí The Sun jsou poměrně známější. Jde o generálního tajemníka bezpečnostní rady Nikolaje Patruševa, o kterém se mluví jako o muži, který bude řídit válku na Ukrajině, pokud bude muset Putin podstoupit operaci, jak píše server TN. A mezi siloviky nechybí ani ministr obrany Sergej Šojgu, který je Putinovým velkým přítelem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nikolaj Patrušev

Zmiňovaní muži jsou těmi, kteří se pohybují v Putinově blízkosti a mohou kdykoliv zakročit, pokud přeteče pohár jejich trpělivosti. Podle The Sun by se mohli rozhodnout Putina odstranit v případě, že bude chtít použít jaderné zbraně nebo pokud rozšíří konflikt do sousedních zemí NATO, čímž by vyvolal třetí světovou válku. Bránit jim podle odborníků ale může důležitý fakt. Bez ruského prezidenta budou v ohrožení. „Silovarchové chápou, že bez Putina nejsou ničím,“ cituje profesora Daniela Treismana z Kalifornské univerzity The Sun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
99 % lidí neví, k čemu slouží spousta malých „knoflíků“ na riflích. Stejně jako mini kapsičky mají svůj význam
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Pokud se snažíte vyléčit ekzém, obloukem se vyhněte těmto 11 potravinám, které ho zhoršují
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Polské archeologické misi se podařil další objev. Tentokrát jde o vchod do hrobky „přísně tajného“ muže
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Panzer II byl tahounem Hitlerova Blitzkriegu a německého triumfu ve Francii. Zůstal ve stínu známějších strojů