Média v Rusku nemají dovolenu kritiku vůči Kremlu. Nezávislost je považována za dezinformaci

Ruské mediální prostředí se potýká se spoustou problémů. Především kvůli odlišnému informováni o válce na Ukrajině byla některá média zrušena.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pouze ruská propaganda. Tak zhodnotil ruskou mediální scénu v rozhovoru pro server Al Jazeera investigativní novinář Alexej Kovaljov. Podle něj jsou blokována téměř všechna nezávislá média. Zůstává jen pár velmi malých, které ale může brzy postihnout stejný osud jako Echo Moskvy a TV Rain. Oba nezávislé zpravodajské kanály ukončily nedávno provoz po obvinění ze šíření dezinformací.

Nová legislativa

Informování ruské veřejnosti jen v souladu s narativem Kremlu přitom není žádnou novinkou. To potvrzuje i Kovaljov, podle kterého jde o praxi posledních deseti let. I z toho důvodu stovky novinářů Rusko opustily. Kovaljov je jedním z nich. V březnu, krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu, odjel s rodinou do lotyšské Rigy, kde pracuje pro ruský nezávislý web Meduza. Kovaljov ale zná i druhou stranu ruské mediální scény. Sám dříve působil ve státní agentuře RIA Novosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ruská propaganda

I proto si je moc dobře vědom, jak jsou ruská státem řízená média účinná. Obzvlášť v době války. Slovo válka se ale v Rusku v souvislosti s invazí na Ukrajinu nesmí používat. Jak informuje server Seznam Zprávy, i proto se krátce po zahájení války na Ukrajině z Ruska stáhla významná západní média jako BBC, Bloomberg a CNN. Odmítly se tak podvolit nové kremelské legislativě, podle které hrozí až 15 let vězení těm, kteří šíří dezinformace nebo lživé zprávy o ruské armádě.

Rusové invazi podporují

Novela zákona v podstatě znamená informovat o konfliktu na Ukrajině nikoli jako o válce, ale jako o „zvláštní vojenské operaci“. Přesně tak označuje ruskou invazi do sousední země šéf Kremlu Vladimir Putin. Část ruského obyvatelstva, pro kterou jsou zdrojem informací jen státem povolená média, tak válku na Ukrajině schvaluje jako nutný krok. To potvrzuje i poslední průzkum ukrajinské agentury Active Group. Z něj vyplývá, že 86,6 procent ruských obyvatel invazi na Ukrajinu podporuje, jak píše server CNN Prima NEWS.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Voják

Ačkoli je schvalování agrese ruskými obyvateli na první pohled nepochopitelné, je třeba přihlédnout k tomu, že nepodlehnout propagandě nemusí být jednoduché. Rádio, tisk, televize. Všechna média otevřeně podporují každý krok prezidenta Putina. Na kritiku není prostor, a tak ruští občané dostávají velmi zkreslené informace o průběhu ruského tažení na Ukrajině. A tlak vzhledem k neúspěchům ruské armády se dá ještě předpokládat. Represivnější přístup vůči nezávislosti v Rusku očekává i investigativní novinář Kovaljov, jak uvedl v rozhovoru pro Al Jazeera.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články