Rusko vypadá jako v posledním tažení. Putin ale může přijít s šílenou strategií, ničivých zbraní má prý dostatek

Válka na Ukrajině nejde podle původního plánu ruského prezidenta Vladimira Putina. Představoval si rychlé vítězství, zatím spíše prohrává. Není ale konec.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ruská invaze na Ukrajina začala 24. února. Šéf Kremlu Vladimir Putin tehdy celou akci označil za speciální vojenskou operaci s cílem Ukrajinu demilitarizovat a denacifikovat. Ruští vojáci obsadili nejen východní část země, kde údajně mělo docházet ke genocidě ruského obyvatelstva, ale také okolí Kyjeva. Právě dobytí hlavního města se ale Rusům nepodařilo, a tak se nakonec z oblasti po několika týdnech bojů jednotky stáhly. Aktuálně se bojuje hlavně na východě země. Rusko evidentně chce dobýt alespoň Donbas. Ani to se jim ale nedaří.

Velké ruské ztráty

Důvodem je například skutečnost, že armádě dochází vysoce přesné raketové zbraně, jak píše server Aktuálně. Podle ukrajinského generálního štábu proto Rusko intenzivněji využívá letectvo k podpoře pozemních jednotek, informuje dále Aktuálně. To nemusí být poslední změna ruské strategie. Podle politologa Sergeje Michejeva se může Moskva pokusit získat dosažitelná území a pak tvrdit, že právě jejich získání bylo cílem celé akce, jak informuje server Echo24. To by byla ta lepší varianta, kterou by ruský prezident zvolil.

Stále více se ukazuje, že ke změně taktiky musí dojít, pokud nechce Putin čelit posměchu. Ztráty jsou totiž nepřehlédnutelné. Podle britského ministerstva obrany utrpělo Rusko od začátku invaze na Ukrajinu srovnatelné ztráty na životech jako Sovětský svaz za celou devítiletou válku v Afghánistánu, uvádí dále server Echo24. Důvodem má být mimo jiné zastaralá vojenská technika. Od začátku konfliktu navíc ruské síly bojují se špatnou logistikou. Problémy ve válce tak stály místo několik ruských generálů, píše Echo24.

Jaderný strašák

Putinova zloba logicky roste a bude otázkou, k jakým další činům se v jejím důsledku rozhodne. Cesta naznačovaná politologem Michejevem by byla rozhodně příjemnější než možnosti, kterých se svět obává nejvíce. Není žádným tajemstvím, že Rusko je jadernou velmocí. Už v prvních dnech války Putin proto uvedl jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti, jak informoval sever ČT24. O jaderných zbraních se pak několikrát zmínili i další ruští představitelé.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jaderný arzenál

Takový čin by neměl dopad jen na Ukrajinu nebo Rusko a toho si musí být šéf Kremlu vědom. Jak už ale dokázal ruskou invazí na sousední zemi, je schopen všeho. Navíc jeho zábrany mohou být o to menší, pokud jsou pravdivé spekulace o jeho špatném zdravotním stavu. Mluví se o Parkinsonově chorobě a rakovině. Diagnózy, při kterých člověk může ztratit naději. Putin navíc nemusí použít jen jaderné zbraně, aby uvedl svět ještě do většího pozoru. Ve hře jsou také chemické nebo biologické zbraně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články