Karta se otočila: Rusové mají strach, že je Ukrajina napadne. Na hranicích se už buduje opevnění

Každý konflikt se v průběhu doby vyvíjí a mění se rozložení sil. Válka na Ukrajině není výjimkou.

i Zdroj fotografie: State Border Guard Service of Ukraine / Creative Commons / CC BY
                   

Jedna z největších armád na světě zaútočila v únoru tohoto roku na stát, který je papírově o mnoho slabší. Už první dny ale ukázaly, že oficiální čísla nic neznamenají. Ukrajinci dali svým odhodláním ruské armádě jasně najevo, že se nehodlají před protivníkem sklonit a budou bojovat až do konce. S pomocí Západu se dokonce ukrajinským silám daří v posledních týdnech získávat zpět okupovaná území. Sociální sítě zaplňují záběry Ukrajinců, jak se jim ruští vojáci vzdávají.

Důvody ke stavbě mohou být různé

Strach z původně slabšího protivníka potvrzuje i informace z ruské oblasti Belgorod. Jak informuje web Krone, na hranici s Ukrajinou si Rusové budují opevnění. Na bariéry upozornil tamní hejtman Viatscheslaw Gladkow bez sdělení dalších podrobností s tím, že nepříteli neprozradí další informace. Podle Gladkowa je ale útok z Ukrajiny možný. Jak připomíná web Krone, od začátku ruské invaze se stal ruský Belgorod opakovaně cílem ostřelování.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rusko ve válce na Ukrajině ztratilo už desetitisíce vojáků i vojenské techniky

Podle Ruska za útoky stál Kyjev, ale Ukrajina se oficiálně nikdy nevyjádřila. Někteří experti potvrzují, že Ukrajina by útok na ruské území nepodnikla, protože dodržuje mezinárodní právo. A Moskva si je toho podle experta Alexandra Duwoby vědoma. Opevnění na rusko-ukrajinské hranici tak má podle něj představovat motivaci Rusů k bojům. Stavba má ospravedlnit možnou další mobilizaci. Pro takové nepopulární rozhodnutí je totiž nutné napřed vyvolat pocit ohrožení.

Rusko hraje hru

Se zajímavým zjištěním ohledně Belgorodské oblasti přichází také americký Institut pro studium války (ISW). Na území má Kreml připravovat zinscenovaný útok „pod cizí vlajkou“, píše ČTK. Tím si má získat podporu veřejnosti pro válčení na Ukrajině. Analytici ISW to vysvětlují kremelskou propagandou, která začala rozvíjet hypotézy ohledně „nevyhnutelného“ ukrajinského vpádu do Belgorodu.

Tím má dojít k vystrašení ruské veřejnosti, u které upadá podpora ke konfliktu. Experti ISW upozorňují, že Ukrajina nemá žádný důvod ke vpádu do Ruska, informuje dále ČTK. Moskva se naopak potýká s kritikou kvůli ústupům na bojišti. Vojenští blogeři vyzývají k opětovnému dobytí území v Charkovské oblasti, které osvobodili Ukrajinci.

Může dojít k útoku Ukrajiny na Rusko?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa