Peklo na zemi: Propuštěná ukrajinská zdravotnice promluvila o tom, co Rusové dělají se zajatci

Ukrajinská zdravotnice Julija Pajevská poskytla před americkými zákonodárci svědectví o mučení Ukrajinců v ruském zajetí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak připomíná web Express, Julija Pajevská byla vězněna několik měsíců na ukrajinském území, které Rusko okupovalo. Před výborem pro bezpečnost a spolupráci v Evropě v americkém Kongresu vypověděla, že ji Rusové radili, aby se zabila. „Zajímalo by mě, jak daleko dokážou zajít ve svém šílenství a hněvu,“ cituje slova zdravotnice web Express. Její propuštění z tříměsíčního zajetí bylo velmi náhlé. Podle ní jednoho dne prostě zavolali její jméno a oznámili jí, ať se sbalí a odejde, píše Express.

Umírající dítě

„Takhle začala moje cesta ke svobodě,“ cituje z výpovědi Pajevské server Express. Jak připomíná web iDnes, Pajevská je na Ukrajině známá jako Tajra. Zadržena byla ruskými silami v březnu v Mariupolu. Na svobodu se dostala až v červnu, připomíná web Express. Dosud své zajetí odmítala blíže popsat a stručně se k celé zkušenosti vyjadřovala tak, že to bylo peklo. Před členy amerického helsinského výboru ale uvedla, jak mučili Rusové další ukrajinské zajatce. Někteří z nich to nepřežili.

Jednoho ukrajinského vojáka měli Rusové bít tři hodiny a poté ho hodili „jako ponožku“ do sklepa, popsala podle serveru Express zdravotnice. V náručí Pajevské zemřel i sedmiletý chlapec, protože neměla k dispozici potřebné vybavení, aby mu pomohla, píše dále iDnes. Zajatci ale také čelili ponižováni. Před mučením se podle Pajevské museli vždy svléknout. Řada z nich před smrtí křičela bolestí několik týdnů. „V takových mukách jediné, co poznali před smrtí, bylo násilí a nová bolest,“ cituje Pajevskou web iDnes.

Původně měla natáčet dokument

Podle bývalé ukrajinské ombudsmanky Ljudmily Denisové bylo v březnu odvlečeno z Mariupolu 134 tisíc lidí a 33 tisíc z nich bylo násilně deportováno, informuje Express. Na výpověď Pajevské před americkým výborem Kongresu zareagovala řada amerických senátorů. Ben Cardin z Marylandu uvedl, že popsaná zkušenost Ukrajinky je porušením mezinárodního práva. Podle republikána Joe Wilsona z Jižní Karolíny je proto Putin válečným zločincem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zničený Mariupol

Jak připomíná web iRozhlas, Rusko vykreslilo Pajevskou jako člověka pracujícího pro nacionalistický pluk Azov. Pajevská přitom natáčela video o záchraně životů vojáků. Starala se jak o Ukrajince, tak i o raněné Rusy. Kameru dostala od společnosti Netflix v roce 2021 původně k tomu, aby natáčela dokument o inspirativních lidech. Po začátku ruské invaze ale zaznamenávala scény při záchraně zraněných civilistů i vojáků, doplňuje web iRozhlas.

Co si o ruských činech ve válce myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články