Podle představitelů NATO a USA zvolili Rusové na Donbasu jinou taktiku

Ruská armáda napravuje problémy, které ji trápily v prvních týdnech invaze na Ukrajinu. Tak hodnotí vývoj války zástupci NATO a USA.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje server CNN, Rusům se daří v poslední době díky pozměněné taktice úspěšně postupovat. Podle amerických úředníků za tím stojí snaha poučit se z chyb, kterých se ruská armáda dopustila na začátku invaze na Ukrajině. Jde hlavně o logistické potíže způsobené dlouhými kolonami tanků a obrněných vozidel, kterým následně došlo palivo i potraviny. Tím se stávali snadným terčem ukrajinských sil a ruské jednotky oslabovaly. I to bylo důvodem, proč byl ruský útok na Kyjev neúspěšný a armáda se z celé severní Ukrajiny nakonec stáhla.

Náprava chyb

Ruští vojáci se následně přesunuli na východ země, kde se snaží postupovat jinak. Podle analytiků USA a NATO mají v této oblasti Rusové snazší hlavně otázku zásobování, protože to mají blíže ke svým hranicím. Jak vyplývá z informací poskytnutých serveru CNN od zástupců Severoatlantické aliance a Spojených států, Rusové vylepšili také systém velení. Některá velitelská centra byla vystavěna poblíž hranic na ruské straně. I proto se daří na Donbasu ruským jednotkám zabírat několik kilometrů denně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zničený tank

„Útoky jsou o něco lépe koordinované, ale provádějí je malé formace. Jednotky zhruba o velikosti roty s podporou vrtulníků,“ cituje evropského zástupce NATO server CNN. Ani změna strategie ale Rusku úspěch přinést nemusí. Západní představitelé upozorňují, že ruská armáda nemusí být schopna udělat nutné změny tak, aby ovládla celý Donbas. Jde například o nesouhru vojáků. Některé bojové jednotky jsou složeny z mužů, kteří spolu nikdy nebojovali ani necvičili. Problém je také ve vojenské technice.

Jako druhá světová válka

Po velkých ztrátách na severu Ukrajiny navíc bude chtít Moskva raději posílat armádu spíše po menších částech, jak píše CNN. Postupné strategické obsazování východní Ukrajiny může být dobrý tah, ale problémem může být čas. V posledních dnech se spekuluje, že bude Putin chtít oznámit úspěch ve válce na Ukrajině 9. května. Tedy při příležitosti oslav ukončení druhé světová války a poražení nacistického Německa. Na velký úspěch ruské armády to ale zatím nevypadá, a tak podle analytiků může Rusko v ten den jen „něco deklarovat“.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zničený Mariupol

Pak by mohlo dojít k další fázi války. Ta by mohla být návratem do minulosti. „Opravdu se vrátíme do stylu první a druhé světové války. Těžká technika a úplně jiný terén, mnohem více otevřený,“ cituje predikci vysokého představitele NATO server CNN. Jak informuje ČTK, dlouhé boje přepokládá na východě země také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj hrozí, že celý Donbas skončí jako těžce obléhaný Mariupol. Ukrajinská hlava státu odhaduje, že Rusko chce Donbas zničit a vylidnit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články