Rusové před svým prezidentem hromadně prchají do Finska. Bojí se, co dalšího Putin vymyslí

Velmi rušno je v posledních dnech na rusko-finské hranici. Rusové odchází ze země, protože se obávají stanného práva nebo znemožnění odchodu v budoucnosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Plně vytížené jezdí aktuálně z Ruska do Finska vlaky i autobusy. Jak upozorňuje server Deník, pozorovat je možné na rusko-finské hranici také značný příliv aut. Pro odchod z Ruska se rozhodlo v důsledku událostí posledních dnů mnoho lidí. Jedním z nich je i Alex Perov. Ten svůj odchod zdůvodnil tím, že se situace stále zhoršuje, přestože válku nepodporuje. Své vyjádření pro finskou televizi Yle podmínil tím, že bude zveřejněno až v momentě, kdy se mu podaří úspěšně hranici do Finska překročit.

Strach z uzavření hranic

Rusy vede k opuštění země mnoho důvodů. Někteří se obávají například toho, že ruský prezident Vladimir Putin zavede stanné právo. Tím by se podle stanice BBC mohl chtít vypořádat s demonstracemi proti ruské invazi na Ukrajinu. Mnoho Rusů ale neutíká ze země před strachem z poprav, ale kvůli zvyšujícímu se tlaku na občany. Ten vytváří úřady v důsledku tvrdých ekonomických sankcí. „Proslýchá se, že hranice by mohly být brzy uzavřeny, a někteří Rusové se proto rozhodli odejít,“ vysvětlila finská stanice Yle.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Protest v Rusku

Někteří Rusové ale odešli ze země i kvůli válce. Příkladem je i Olga Borisovna, která zmínila, že chce žít v míru a pohodlí, a proto odešla do Finska. Uvedla také, že mezi Rusy roste panika a zmatek. Způsobeno je to podle ní hlavně tím, že je těžké rozlišit, co je pravda. „Říkají nám, že se něco děje nějak, ale pak se stane něco úplně jiného,“ uvedla Ruska. Na mysli tím měla především informace z ruských státních médií, které jsou regulovány.

Co všechno musí Rusové splnit?

Ruští občané, kteří se rozhodnou pro opuštění své země, ale nemají mnoho možností. Důvodem je zákaz řady evropských zemí, aby do jejich vzdušného prostoru vstoupily ruské letouny. Jednou z mála variant je tak využití vlakového spojení mezi Petrohradem a Helsinkami. Cesta mezi městy trvá rychlovlakem tři a půl hodiny. Vlak jezdí dvakrát denně. Problémem ale může být sehnat místo. Dříve poloprázdné vagóny jsou v posledních dnech přeplněné.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Certifikát o očkování

Komplikací pro některé Rusy může být také splnění koronavirových podmínek. Při vstupu do Finska je nutné se prokázat očkovacím certifikátem. Aplikovanou vakcínu ale musí Finsko uznávat. V jiném případě je nutné prokázat naléhavý důvod vstupu do země. Při nástupu do vlaku je nutné také splnit ruské pravidlo, které požaduje mít doklad o rezidenci v některém z evropských států. Další možností je prokázat blízké vztahy s Finskem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články