Obchody v Rusku kvůli možným spekulacím na černém trhu omezují množství potravin na osobu

Rusové z obav z ekonomické krize začali ve velkém nakupovat základní potraviny. Vláda proto dala obchodům možnost omezovat povolené množství potravin.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Západ odpověděl na ruskou invazi na Ukrajinu tvrdými sankcemi. K bojkotu ruského trhu se rozhodli navíc také vlivní exportéři a země to začíná pociťovat. Jak informuje server iDnes, ruské ministerstvo průmyslu a obchodu vydalo prohlášení, ve kterém uvádí, že o víkendu lidé nakupovali základní potraviny nad míru osobní konzumace. Úřad se tak obává, že někteří začali potraviny vykupovat za účelem přeprodeje.

Přijdou další sankce?

Velkého úbytku potravin v regálech se zalekli také samotní prodejci, a proto obchodní organizace reprezentující prodejce vyzvala vládu k umožnění omezení. S tím příslušná ministerstva souhlasila, a proto teď řetězce mají možnost určovat povolené množství základních potravin na jednu osobu. Podle Moskvy má opatření zajistit dostupnost potravin a zároveň znemožnit bujení přeprodeje na černém trhu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Sankce

Tím ale nemusí být ekonomická krize v Rusku zažehnána. Spekuluje se o tom, že Západ uvalí na zemi kvůli invazi další sankce. Ty by mohly mít ještě významnější dopad na dostupnost zboží v Rusku. Sankce mohou ovlivnit také ceny v Rusku, a to kvůli poklesu rublu a růstu inflace. Významnou sankcí Západu je odstřihnutí sedmi ruských bank od mezinárodního platebního systému SWIFT. To učinila Evropská unie, USA i Velká Británie.

Moskva zakazuje vývoz některých surovin

Tresty dopadly také na vysoké vládní představitele a na ruské oligarchy, kterým byly odstaveny bankovní účty i majetek. V Rusku také přestala fungovat řada vlivných firem. Jde například o technologický gigant Apple, Samsung nebo automobilky Volkswagen a Toyota. Kreml se proto začíná připravovat na možný nedostatek některých produktů. Prezident Vladimir Putin v úterý podepsal výnos, který má umožnit zakázat vývoz některých výrobků a surovin, informuje ČTK.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nákladní doprava

Tento krok má Rusku zaručit národní bezpečnost a aktivitu tamního průmyslu. Zatím ale není jasné, jakého zboží a kterých zemí se má zákaz dotknout. Ruská vláda by měla seznam zveřejnit v nejbližších dnech. Opatření zakazující vývoz některých komodit má platit do konce roku. Moskva o výnosu informovala jen krátce poté, co USA zakázaly dovoz ruské ropy a plynu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články