Sankce evidentně nefungují. Zatímco na Západě jsou některé potraviny na příděl, v Rusku mají všeho dostatek

Protiruské sankce Západu mají ztěžovat život v Rusku, aby Vladimir Putin rychle konflikt na Ukrajině ukončil. Neděje se tak.

i Zdroj fotografie: FASTILY / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Válka na Ukrajině má celosvětový dopad i na dodávky zemědělských hnojiv, což může ohrozit potravinovou bezpečnost, připomíná web Plus Jeden Deň. Důvodem je fakt, že Rusko spolu s Běloruskem patří k největším světovým dodavatelům minerálních hnojiv. Kvůli sankcím však západní země již v těchto zemích nenakupují. I proto Světové ekonomické fórum upozorňuje, že krize dodávek potravin patří k jedné ze čtyř hlavních hrozeb, kterým svět aktuálně čelí.

Zelenina v Británii na příděl

Nárůst cen hnojiv má zasáhnout produkci potravin během letošního roku ještě výrazněji. Web Plus Jeden Deň zároveň připomíná, že problémy s potravinami jsou také důsledkem zvýšených cen za energie, které prodražují pěstování. Nejvíce se krize nyní projevuje ve Velké Británii. V posledních týdnech z ostrova přichází zprávy o nedostatku některých potravin, kvůli čemuž jsou nuceny obchodní řetězce zavádět přídělový systém. Na problém upozorňuje server Daily Mail, podle kterého supermarkety přidělují rajčata, okurky, papriky a saláty.

V obchodech má být problém sehnat také některé druhy ovoce, například maliny. Britským farmářům komplikují situaci hlavně vysoké náklady na energie, kvůli kterým nejsou schopni v zimě pěstovat ve sklenících potřebné množství. Není už žádnou výjimkou, že je možné ve Velké Británii narazit v oddělení ovoce a zeleniny na prázdné regály. Vysoké ceny energií mají dopad i na cenu vajec, protože Britové si nemohou dovolit udržovat v teple hal tolik nosnic než dříve.

V Rusku je všeho dostatek

Taková situace měla podle představ Západu panovat v Rusku, aby si jeho obyvatelé uvědomili, že mají naléhat na změnu režimu a ukončení války na Ukrajině. To se ale zřejmě dít nebude, protože web Daily Mail upozorňuje na plné regály v ruském městě v pohoří Ural, které se nachází 24 hodin jízdy od Moskvy. Ve městě Perm mají širokou nabídku čerstvého ovoce a zeleniny bez omezení, píše Daily Mail. A to i za velmi příznivé ceny, protože díky levnému plynu může být zelenina pěstována i během kruté zimy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Sankce měly v Rusku způsobit krizi. Rusové přesto mají k dispozici plné supermarkety

Rusko je navíc schopno dovážet velké množství ovoce například z Íránu, kde je teplejší klima, dodává Daily Mail. Problémy Rusku nezpůsobují ani drahé pohonné hmoty. Pohodovou situaci dokresluje video na Youtube kanálu Travelling with Russell, upozorňuje web Plus Jeden Deň. V reportáži z poloviny února je možné vidět, jak jsou v ruském supermarketu plné regály. Je tak zjevné, že sankce Západu příliš nefungují. Naopak se například Velké Británii spíše vymstily.

Cena které zeleniny a ovoce vás v regálu překvapila?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou