OSN vyzývá Putina k dodržování lidských práv. Satelitní snímky odhalily další masové hroby na Ukrajině

Ravina Shamdasani, mluvčí Úřadu Vysokého komisaře OSN za lidská práva, oznámila, že ve válce na Ukrajině bylo porušováno humanitární právo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje server CBS News, mise Vysokého komisaře OSN pro lidská práva na Ukrajině ověřovala tisíce civilních obětí od začátku ruské invaze. Jak uvedla mluvčí OSN pro lidská práva Ravina Shamdasani je zcela zřejmé, že v konfliktu nebylo mezinárodní humanitární právo dodržováno. Úředníci OSN osobně navštívili město Buča, kde zdokumentovali mnoho zvěrstev, včetně hromadné popravy zhruba 50 civilistů.

Opakování masakru v Buči?

„Téměř každý obyvatel Buči, se kterým naši kolegové mluvili, nám řekl o smrti příbuzného, souseda nebo dokonce cizího člověka. Víme, že je potřeba udělat mnohem víc, aby se odhalilo, co se tam stalo, a také víme, že Buča není ojedinělý incident,“ cituje Shamdasani server CBS News. Vše nasvědčuje tomu, že se mluvčí OSN pro lidská práva v této domněnce nemýlí. Nové satelitní snímky ukazují, že v místě, kde podle ukrajinských představitelů Rusové pohřbívali obyvatele Mariupolu zabité v bojích, přibylo více než 200 nových hrobů.

iZdroj fotografie: S vědomím Volodymyra Zelenského / Facebook
Mrtví civilisté

Nešlo by o první zprávy o masových hrobech v blízkosti přístavního města. Už v minulosti bylo Rusko obviněno tamními představiteli, že ve snaze utajit vyvražďování civilního obyvatelstva v Mariupolu, pohřbilo až 9 tisíc Ukrajinců v masových hrobech. „Těla mrtvých byla přivážena náklaďákem a ve skutečnosti byla jednoduše vysypána na hromady,“ cituje poradce starosty Petra Andrjuščenka CBS News. Vyvstávají tak obavy, že po odchodu ruských sil z Mariupolu bude odhalena podobná zkáza jako v Buči.

Ztráty jsou velké

V městě v blízkosti Kyjeva byly objeveny stovky mrtvých civilistů v ulicích a mnoho masových hrobů. Právě na východě Ukrajiny Rusko navíc v posledních dnech obzvlášť zintenzivňuje boje. Z prohlášení ruského velitele Rustama Minněkajeva je očividné proč. „Jedním z úkolů ruské armády je ovládnout Donbas a jižní Ukrajinu,“ cituje jeho slova server CBS News. Důvodem zaměření na východ a jih Ukrajiny je snaha pozemně propojit s Ruskem anektovaný poloostrov Krym a také moldavské Podněstří.

iZdroj fotografie: Flickr
Hromadné hroby

Rusko se tak zjevně, a to i přes masivní ztráty, nehodlá ve svých plánech zastavit. Ztráty nejen na životech, ale bojové technice na ruské straně oznámil ukrajinský štábní generál. Jak informuje server Pravda, k sobotnímu dni Rusové přišli o 21 600 vojáků, více než 2 tisíce bojových obrněných vozidel, 177 letadel a 154 vrtulníků. K sobotnímu dni byla zveřejněna ještě jedna statistika. Mnohem více smutnější. Ve válce na Ukrajině zemřelo už 208 dětí a dalších 387 bylo zraněno, uvádí server Pravda.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Sledujete nejnovější technologie? Zaměřte se na českou společnost MISURA
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů