Benzín a nafta na příděl: Maximálně pár litrů paliva na pár dní, situace je zlá, lidi si s tím musí vystačit

Situace kolem pohonných hmot se stále neuklidňuje. Ceny jsou jak na houpačce a někde dochází k problémům s dodávkami.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Ceny benzínu a nafty jsou v posledních týdnech na poklesu. Nafta zlevnila v uplynulém týdnu o více než korunu na průměrných 39,86 koruny za litr, píše ČTK. I motoristé, kteří tankují benzín mají důvod k radosti. Nejprodávanější Natural 95 se na českých čerpacích stanicích prodává v průměru za 38,47 koruny za litr a cena je tak nižší o 87 haléřů než minulý týden. Od konce října benzin zlevnil na litru o 4,50 koruny a nafta dokonce o 7,50 koruny, připomíná ČTK.

Zlevňování má pokračovat

Analytici navíc předpokládají, že trend bude pokračovat, protože ceny padají i na burze, a navíc dochází k posilování koruny vůči americkému dolaru. „Mohli bychom se dočkat až dvoukorunového poklesu cen paliv, přičemž pokles ceny nafty by měl být opět rychlejší,“ uvedl pro ČTK analytik XTB Jiří Tyleček. Postupný pokles cen je znatelný i v jiných evropských zemích. Jsou ale výjimky.

iZdroj fotografie: abcMedia
Nejlevnější jsou pohonné hmoty v Jihočeském a Zlínském kraji, nejdražší naopak v Praze

Situace kolem pohonných hmot se dostala mimo kontrolu v Maďarsku. V zemi platilo dlouhou dobu zastropování cen, což zapříčinilo zvýšenou poptávku. Dopad to mělo i na dovoz.

Zahraniční podniky omezily dodávky, aby nemusely prodávat kvůli stropu paliva pod cenou. Vše tak zůstalo na domácí společnosti MOL, která ale není schopna zabezpečit celý trh. Tento týden vygradovala celá situace tím, že řada čerpacích stanic neměla motoristům co nabídnout, případně bylo možné natankovat jen omezený počet litrů, píše web Blikk. Paliva chyběla na čtvrtině čerpacích stanic. Chaos dosáhl velkých rozměrů poté, co se Maďarskem prohnala zpráva o nedostatku pohonných hmot.

Kritická situace v Maďarsku

Lidé v panice začali paliva vykupovat, i když ho nepotřebovali. „Chybějící zboží ve výrobě MOL dohání dovozem, v listopadu pocházel každý čtvrtý litr nafty ze Slovenska, ale naše společnost dosáhla hranice své logistické kapacity. Víc zboží prostě fyzicky přivézt nemůžeme,“ uvedl pros server Blikk jednatel společnosti MOL Gyorgy Bacsa.

Maďaři proto neváhali jet si natankovat i do sousedních zemí, kde jsou vyšší ceny. Například na Slovensku vyšel litr ještě v úterý na 41 korun za litr, zatímco v Maďarsku byla cena zastropována na 28 korunách, připomíná web Seznam Zprávy.

To už ale neplatí. Maďarská vláda zastropování cen nakonec zrušila. Rozhodnutí vedlo k velkému nárůstu cen. Ropná společnost MOL doporučila prodávat litr benzinu za 641 forintů (38 korun) a naftu za 699 forintů (41 korun). Ceny byly ale často ještě vyšší, uvádí web Aktuálně. Krok maďarské vlády by měl vyřešit nedostatek paliva, naopak negativní dopad to bude mít na inflaci. Ta je přitom už nyní na nejvyšší úrovni v rámci Visegrádské skupiny, kam patří i Česko. V říjnu činila v Maďarsku 21,1 procenta, připomíná server Aktuálně.

Za kolik jste tankovali naposledy vy u čerpací stanice?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad