Rusové si nechávají klíčovou surovinu a nebudou ji dodávat svým nepřátelům. Západu hrozí nedostatek pšenice

Moskva rázným krokem podle ruského ministerstva obrany reagovala na sobotní útok ukrajinských dronů na ruské vojenské a civilní lodě v Sevastopolu.

i Zdroj fotografie: Government of the Russian Federation / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rusko má za to, že Ukrajina používá obilní koridor v Černém moři pro vojenské účely. „Provoz plavidel v bezpečnostním koridoru je nepřijatelný, protože je využíván vedením Ukrajiny a velením ozbrojených sil Ukrajiny k vedení bojových operací pro Ruské federaci,“ cituje web Blikk prohlášení Moskvy. Ruské ministerstvo obrany dále tvrdí, že není možné v obilném koridoru zajistit bezpečnost jakéhokoli objektu. Tím je podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova naplnění dohody o vývozu obilí téměř nemožné. Západním zemím tak hrozí, že o klíčovou surovinu přijdou.

Rusko se rozhodlo dohodu zrušit

„Jeho povaha se mění, stává se mnohem riskantnějším, nebezpečnějším a bez záruk,“ cituje Peskova web Blikk. Dohodu podle kremelského mluvčího ohrozil jednoznačně Kyjev. Peskov také okomentoval návrh Turecka, aby se pokračovalo v naplňování dohody bez účasti Ruska. Podle něj nadále pokračují jednání mezi Moskvou, Ankarou a OSN, ale podmínky, za kterých bude možné v dohodě pokračovat, zatím nejsou popsatelné. Web Blikk připomíná, že v pondělí o situaci telefonicky jednal ruský ministr obrany Sergej Šojgu a jeho turecký protějšek Hulusi Akar.

Peskov také upozornil, že i po odstoupení Ruska od dohody dochází k podpoře nejchudších zemí. Pro ty Moskva vyvíjí konkrétní opatření. Už o víkendu ruský ministr zemědělství Dmitrij Patrusev prohlásil, že je Rusko připraveno dodat až půl milionu tun obilí do nejchudších zemí zdarma. Provést to chce v následujících čtyřech měsících. Mluvčí Kremlu v této souvislosti také uvedl, že většina ukrajinského obilí se stejně dostávala jen do Evropy. Pro Evropany tak může jít o přežití, pokud by je Rusové naprosto odstřihli od dodávek obilí, píše dále Blikk.

Strany se obviňují vzájemně

Zajímavé je také prohlášení ruského velvyslance při OSN Vasilije Nyebenzia. Ten na zasedání Rady bezpečnosti prohlásil, že Rusko bude nuceno přijmout vlastní opatření ke kontrole lodí proplouvajících Černým mořem bez jeho svolení. Rusko podle něj trvá na tom, že ukrajinská strana zneužívá humanitární koridor k vojenským účelům. „Moskvu překvapilo, že OSN „teroristický útok“ Kyjeva na lodě ruské Černomořské flotily neodsoudila, ale ani nevyjádřila nad ním znepokojení,“ cituje jeho slova web Blikk.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ukrajina je jedním z největších vývozců obilí na světě

Ukrajina má ale za to, že Rusko odstoupení od dohody o exportu ukrajinských zemědělských produktů předem plánovala. Útok v Sevastopolu využila Moskva jen jako záminku, píše ČTK. „Rusko se už dávno rozhodlo pokračovat ve hrách s hladem a nyní se to snaží ospravedlnit,“ uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Ukrajina je jedním z největších vývozců obilí na světě, a proto se opět začíná řešit, jak lodní dopravu nahradit. Alternativou je doprava po kolejích, silnici i po řece, ale všechny možnosti mají své limity.

Jak moc řešíte zdražení pečiva?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články