Manželka jedné z obětí raketového výbuchu v Polsku: Musím teď žít pro děti

Úterní exploze v polském Przewodowě si vyžádala dva lidské životy. Žena jednoho z mužů promluvila o svých pocitech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Evropané si za téměř 9 měsíců války na Ukrajině zvykli na zprávy o útocích, raketách, bombách i nevinných obětech. Úterní událost v Polsku vše ještě zdramatizovala. Obyvatelé Evropy si uvědomili, že konflikt není zase tak daleko, jak se může na první pohled zdát. Příští raketa může zabloudit třeba i na jiná území. Ať už došlo k úterní události záměrně nebo jen nešťastnou náhodou, dopady to má obrovské. Především pro Polsko, které se nemůže z šoku stále vzpamatovat.

Smutné výpovědi pozůstalých

Není se čemu divit, když si incident vyžádal dva lidské životy. Kvůli dopadu rakety v městě Przewodówo zemřeli dva muži, kteří měli rodiny. Jeden byl farmář a druhý zaměstnanec výkupny obilí. Jejich příbuzné to velmi zasáhlo. Je pro ně velmi náročné popsat své pocity. „Musím vydržet, protože mám děti, pro které musím žít,“ cituje web Onet prohlášení jedné z vdov. Druhá žena oběti pracuje ve škole, která se nachází jen asi 400 metrů od místa tragédie. Ředitelka školy nepředpokládá, že by se žena do práce v brzké době vrátila.

Navíc na základě rozhodnutí starosty došlo k uzavření školy a zrušení výuky. Školu navštěvuje běžně 71 žáků, z toho 15 dětí v předškolním zařízení, připomíná web iRozhlas. Studentům a dalším zájemcům se škola rozhodla poskytnout psychologickou pomoc. Otřeseni jsou také obyvatelé dotčeného města. Jedna z žen explozi uslyšela chvíli poté, co se vrátila z práce domů. Cestou ji doprovázela jedna z kolegyň.

Ruský výrobek, ale od ukrajinských sil

„Vyběhla jsem ven, stejně jako moje sousedky. A říkala jsem si – nevybuchla někde plynová láhev? Protože jsem viděla kouř. Nikdo nic nevěděl. Vrátila jsem se domů a pak mi sousedka řekla, že při tom výbuchu umřel manžel té mé kolegyně. Rozplakala jsem se,“ cituje server iRozhlas. Někteří lidé si mysleli, že v Polsku začala válka. „Slyšel jsem velkou ránu, udeřila asi kilometr od mého domu, dostal jsem strach, že je válka. Znám oběti. I toho druhého jsem dobře znal, vždy jsme se zdravili,“ cituje web Onet výpověď muže.

iZdroj fotografie: Jakub Szymczuk / Creative Commons / CC BY-SA
Polský prezident Andrzej Duda oznámil, že se jednalo pravděpodobně o protiletadlovou raketu S-300, kterou se měla ukrajinská armáda pokoušet sestřelit ruskou raketu

Město Przewodów se nachází blízko hranic s Ukrajinou. K události došlo v den, kdy Rusko spustilo novou vlnu raketových útoků na sousední zemi. Předpokládalo se tak, že explozi způsobila ruská střela. Dosavadní zjištění ale ukazují, že raketa byla ukrajinská. „Střela, která dopadla na polské území, byla pravděpodobně ruským výrobkem ze 70. let. Nemáme ale žádné důkazy, že byla vypálena z Ruska. Je vysoce pravděpodobné, že patřila ukrajinským obranným silám,“ cituje ČTK prohlášení polského prezidenta Andrzeje Dudy.

Jak na vás celý incident působí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články