Kvůli novému nešvaru chtějí firmy po svých zaměstnancích desítky tisíc korun. V horším případě skončí vše u soudu

Zaměstnavatelé se snaží pracovníky nalákat na různé benefity, mezi které často patří i mobilní telefon. Ne všechny firmy ale počítají s jeho použitím i pro soukromé záležitosti.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Většina zaměstnanců vnímá poskytnutí mobilního telefonu od zaměstnavatele jako signál k neomezenému použití, pokud to není striktně zakázáno. Zdaleka ne vždy ale takto vnímají benefit i samotné firmy. Dokládá to případ, který nedávno skončil až u Nejvyššího soudu. Web Měšec popisuje, že zaměstnavatel podal na svou pracovnici žalobu, ve které požadoval zaplacení částku 92 235,76 korun. Mělo jít o škodu, kterou žena společnosti způsobila při užívání SIM karty pro soukromé účely.

Telefonování během mateřské dovolené

Tento nešvar se lidem může vymstít. Zatímco někde se spor může vyřešit tak, že zaměstnanec zaplatí firmě desítky tisíc korun, v horším případě, stejně jako v popisovaném příběhu, může vše skončit až u soudu. Jak uvádí server Měšec, zaměstnankyně dostala SIM kartu spolu s mobilním telefonem pro plnění pracovních povinností a provoz telefonního čísla byl zcela hrazen zaměstnavatelem.

Problém ale nastal v době, kdy žena čerpala mateřskou dovolenou a přesto dál bez souhlasu firmy telefonní tarif užívala, a to k osobním účelům. Na mateřské přitom žena byla celkem 4,5 roku, popisuje server Měšec. Celý případ trochu komplikuje argumentace žalované, která uvedla, že mobilní telefon s předplacenou SIM kartou dostala od manžele, který byl v rozhodném období jednatelem společnosti.

Vzhledem k tomu, že s mužem po dobu mateřské dovolené žila, považovala souhlas zaměstnavatele za takzvaně konkludentní, tedy mlčky vyslovený. V opačném případě měl podle ní jednatel, tedy její muž, možnost něco namítnout či ji upozornit na rozporuplné používání mobilního telefonu, uvádí dále web Měšec. Soudci tedy neměli příliš jednoduché rozhodování. Prvostupňový soud dal nicméně zaměstnankyni v mnoha bodech za pravdu a žalobu zamítl.

Žena zřejmě bude muset zaplatit

Soud například souhlasil s tím, že manžel jako jednatel společnosti musel vědět o používání firemního telefonu svou manželkou po celou dobu mateřské dovolené, a proto žena jeho postoj mohla vnímat jako souhlas. Takové stanovisko potvrdil i odvolací soud. Tam ale celý případ neskončil. Žalobce se odvolal až k Nejvyššímu soudu, který rozsudek odvolacího soudu zrušil a vrátil mu věc k dalšímu řízení, popisuje Měšec. Žena tedy nakonec nemusí se svou argumentací uspět.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Podle zákoníku práce zaměstnanci nesmějí bez souhlasu zaměstnavatele užívat pro svou osobní potřebu výrobní a pracovní prostředky zaměstnavatele včetně výpočetní techniky i jeho telekomunikačních zařízení

Web Měšec připomíná zákona, z něhož vyplývá, že zaměstnanec má svěřené pracovní prostředky užívat pro výkon práce a nemusí nic extra zakazovat. V popsaném případu tedy zaměstnavatel nijak nemusí prokazovat, že souhlas neudělil. Z toho vyplývá, že zaměstnanci by měli být opatrní při užívání služebních telefonů, aby za své chování nebyli popotahováni až u soudu. Na to, že se soukromé hovory ze služebního telefonu mohou vymstít, před lety ostatně upozornil i web Podnikatel. Potíže takové jednání může totiž způsobit i v oblasti daní.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Nevýrazný řadový dům proměnili na skvost umění. Zachoval si přitom původní viktoriánskou část
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Turecko má vlastní balistickou raketu Tayfun, doletí i přes 500 km a může být základem pro raketu s dosahem 2 500 km