Zeman chce, aby Josef Středula kandidoval na prezidenta: „Věřím, Pepo, že tuto výzvu přijmeš,“ prohlásila hlava státu

Prezident Miloš Zeman vystoupil na sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů. Při té příležitosti vyzval šéfa odborů Josefa Středulu ke kandidatuře na prezidenta.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stávající prezident Miloš Zeman by chtěl mezi kandidáty na příští hlavu státu vidět předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středulu, píše server iRozhlas. Podle Zemana by měl šéf odborářů šanci v prezidentských volbách uspět. Dosavadní kandidáty ohodnotila hlava státu ve svém projevu na sjezdu delegátů ČMKOS jako „sbírku podivných existenci“ bez silného životního příběhu. „Skuteční kandidáti musí být přemlouváni,“ cituje prezidentova slova ČTK.

Středula má šanci i podle politologů

Ve své řeči se Zeman obrátil i přímo ke Středulovi. „Věřím, Pepo, že tuto výzvu přijmeš a budeš jedním z nejsilnějších kandidátů v lednové prezidentské volbě,“ řekla hlava státu. Předseda nejsilnějších odborových svazů v zemi se ale zatím stoprocentně nerozhodl. Jak píše iRozhlas, kandidaturu zvažuje, ale chce mít zajištěnu podporu podpisy občanů i schválení ČMKOS. „Nedovedl jsem si představit, že bych kandidovat bez podpory vás,“ prohlásil na sjezdu směrem k delegátům. Při té příležitosti také připomněl, že odbory mají více členů než české politické strany.

iZdroj fotografie: ČMKOS
Josef Středula

Případná kandidatura Josefa Středuly na prezidenta by nebyla nijak překvapující. Jeho jméno je v souvislosti se Zemanovým nástupcem často skloňováno. Jak připomíná iRozhlas, šéf odborářů už před třemi lety prohlásil, že o prezidentské kandidatuře uvažuje. Šance u voličů by měl i podle politologů, informuje ČTK. Ti se shodují, že Středula by oslovil především levicově orientované osoby a také seniory.

Zájemci o post hlavy státu

Mohlo by tak dojít k situaci, že by převzal některé voliče předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. I o něm se v souvislosti s prezidentskými volbami spekuluje jako o silném kandidátovi hlavně pro levicové voliče. Bývalý premiér ale dosud svoji kandidaturu nepotvrdil, přestože je považován za favorita. Mezi ty se řadí také bývalý generál Petr Pavel. Ani on ale ještě oficiálně kandidaturu neoznámil.

iZdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA
Karel Janeček

Naopak svůj zájem stát se příští hlavou státu už potvrdili například podnikatelé Karel Janeček a Tomáš Březina, senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer, advokátka Klára Long Slámová, bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková nebo šéf hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES Jakub Olbert. Zájemce o kandidaturu v prezidentských volbách musí získat 50 tisíc podpisů voličů, případně 20 poslaneckých podpisů, anebo podporu deseti senátorů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články