Válek riskuje. Ignoroval nesouhlas SÚKLu k očkování dětí třetí dávkou

Státní ústav pro kontrolu léčiv nedoporučil očkování dětí od dvanácti let posilovací dávkou. Přesto ji ministr zdravotnictví povolil.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Třetí dávku vakcíny Comirnaty od společností Pfizer/BioNTech pro děti od 12 do 15 let ještě neschválila ani Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Jak informuje server Echo24, začátkem ledna začal zkoumat možnost aplikace posilující vakcíny dětem Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Učinil tak na žádost ministerstva zdravotnictví. Jeho stanovisko vydané 13. ledna bylo jednoznačně odmítavé.

Benefity nepřevažují nad rizikem

„Na základě dosud známých dat nelze doporučit v souladu s medicínou založenou na důkazech podání posilovací dávky vakcíny Comirnaty pro populaci od 12 do 15 let. Poměr přínosů a rizik pro booster dávku pro tuto populaci prozatím není známý,“ stojí v odpovědi pro ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). Hlavním důvodem nedoporučení posilovací dávky je hlavně nedostatek dat. Přestože stanovisko SÚKL je neveřejné, šéfka ústavu Irena Storová potvrdila, že z pohledu SÚKL nelze boostovací dávku pro děti doporučit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování

Podle ní existuje jen jedna izraelská studie, o kterou by se bylo možné opřít. „Byla však prováděna na velmi malém počtu dětí a my jsme zjistili, že není natolik prokazatelná, abychom mohli tuto boostovací dávku doporučit dětem,“ vysvětlila. Nejde totiž jednoznačně říct, že převažují benefity nad rizikem. Ministerstvo zdravotnictví přesto posilovací dávku Comirnaty doporučilo. Podle Ondřeje Jakoba, mluvčího resortu, se Ministerstvo opřelo o stanovisko vakcinologické a pediatrické společnosti. Rozhodnuto bylo také na základě zkušeností z jiných zemí.

Válek si pozval zástupce SÚKL k vysvětlení

Kvůli odmítavému stanovisku SÚKL byla šéfka ústavu pozvána k jednání s ministrem zdravotnictví Válkem. Schůzky se zúčastnili také zástupci České vakcinologické společnosti, o jejíž doporučení se následně Válek ve svém rozhodnutí opřel, na odmítavé stanovisko SÚKL nedbal. Mimořádné rozhodnutí povolující použití léčivého přípravku Comirnaty od Pfizer/BioNTech pro děti od 12 let bylo vydáno 21. ledna. Jako důvod schválení Válek uvedl ochranu veřejného zdraví a nutnost proočkovat populaci v Česku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína

Krok ministra zdravotnictví má ale oporu v zákoně o léčivech. Podle něj je možné použít vakcínu na odpovědnost státu, i pokud lékový ústav nevydá kladné stanovisko. Jak ale upozorňuje Ondřej Dostál, který je expertem na zdravotnické právo, v takovém případě je nutné rozhodnutí velmi podrobně zdůvodnit.

Válkova důkladná obhajoba, proč se k tomuto rozhodnutí uchýlil, ale chybí. Opírá se pouze o doporučení České vakcinologické společnosti. Ta je soukromoprávním spolkem a její konference jsou pravidelně sponzorovány farmaceutickými společnostmi. Jak uvádí server Deník, v Česku bylo k 10. únoru naočkováno třetí dávkou necelých 15 tisíc dětí ve věku 12 až 15 let.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články