Švédsku se covidová strategie vyplatila. Lockdown ostatním zemím nepomohl

Severská země se už na začátku pandemie koronaviru vydala svou vlastní cestou. Na rozdíl od většiny ostatních totiž nezavedla skoro žádnou uzávěru ekonomiky.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Švédsko v době covidu dokonce nechalo po celou dobu otevřené základní školy. Jak připomíná Echo24, roušky a respirátory nebyly povinné. Jejich nošení bylo veřejnosti pouze doporučeno. Informace za rok 2021 podle Reuters ukazují, že ohledně mrtvých s covidem je na tom Švédsko lépe než země, které tvrdé lockdowny zavedly.

Tvrdý přístup nevyšel

Suďte mě za rok,“ řekl před dvěma lety vrchní švédský epidemiolog Anders Tegnell. V té době ještě doznívala mezinárodní kritika za jeho netečný přístup ke covidu. Světová zdravotnická organizace teď zveřejnila odhady nadměrných úmrtí, tedy úmrtí bezprostředně spojených s covidem, v jednotlivých zemích světa. Z dat vyplývá, že tvrdý přístup států k pandemii v podobě plošných a velmi striktních lockdownů nebyl vždy zárukou úspěchu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nová varianta omikronu

Mezi země, které lockdown zavedly, patří například Česká republika, Německo nebo Rakousko. Naopak Švédsko místo plošných opatření spoléhalo převážně na výzvy, doporučení a osobní zodpovědnost každého občana, informuje CNN Prima NEWS. Švédsko mělo za rok 2020 nárůst úmrtí o 7,7 procent oproti průměru, Španělsko zaznamenalo 18,1 procent nadúmrtí a Česká republika zhruba 15 procent.

Lockdown jako selhání

Česká republika i Švédsko mají zhruba stejný počet obyvatel. Zatímco v Česku v přímém důsledku covidu podle oficiálních statistik Ministerstva zdravotnictví ČR zemřelo za dva roky pandemie 40 237 lidí, ve Švédsku byl počet obětí ani ne o polovinu nižší. Konkrétně 18 791. Česká republika si v boji s pandemií vedla výrazně lépe v roce 2020. Nadměrná úmrtí dosáhla počtu 126 případů na 100 tisíc nákaz. V roce 2021 však tento ukazatel stoupl na 220 nadměrných úmrtí v přepočtu na 100 tisíc nakažených, píše CNN Prima NEWS.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Karanténa

Locdown je až to poslední řešení,“ řekl Událostem247 epidemiolog Petr Smejkal. „Je to tak trošku selhání toho, co by se mělo dělat. Je rozdíl ve Švédsku, kde každý bydlí sám v domě a zalidnění je tam menší. To se nedá srovnávat s Českou republikou. Když dbáte na ochranu úst, tak se to dá samozřejmě zvládnout i bez lockdownu. Švédsko na rozdíl od České republiky pořád chaoticky neměnilo opatření. Nikdy se ale nedostali do takové situace jako my, kdy už všechno selhalo, což byl případ Česka.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články