Ukrajina zvažuje možný útok na Rusko

V posledních týdnech se hodně mluví o připravované velké ruské ofenzivě. Ani Ukrajina ale nezůstává se svými plány pozadu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ukrajinská armáda připravuje protiútok na jaře, píše web Fórum24. „Cílem protiofenzivy je osvobodit všechna okupovaná území Ukrajiny, a to včetně Krymu. Zastavíme se, až když obnovíme zemi v hranicích z roku 1991,“ uvedl v rozhovoru pro server Deutsche Welle Vadym Skibickyj, který je zástupcem vedoucího hlavního zpravodajského ředitelství Ministerstva obrany. Kyjev tedy bude mířit své útoky hlavně na jih. Takový postup předpovídá i řada odborníků.

Ovládnutí jihu bude klíčové

Nedávno známý ruský publicista Andrej Piontkovskij uvedl, že Rusku by zasadilo velkou ránu dobytí Melitopolu, jak Události247 psaly minulý týden. I podle Skibického bude cílem rozsáhlé protiofenzivy „vrazit klín do ruské fronty na jihu, mezi Krym a Rusko“. Právě Melitopol je strategickým městem, protože zaručuje Rusům pozemní koridor na anektovaný poloostrov Krym. Zástupce vedoucího hlavního ředitelství ukrajinského resortu obrany ale zatím nedokáže odhadnout, kdy útok vypukne.

Podle něj to záleží na mnoha faktorech, a to včetně dodávek zbraní a munice od západních spojenců, píše web Fórum24. V rozhovoru pro Deutsche Welle překvapil Skibický především svým prohlášením, že vyloučeny nejsou ani útoky na území Ruska. Reálné jsou především v oblasti Belgorodu, neboť „odtamtud začnou útoky na Ukrajinu. A to představuje hrozbu například pro Charkov“, uvádí Fórum24. V posledních týdnech se velmi spekulovalo hlavně o velké ruské ofenzivě.

Ukrajina pod palbou

Mluvilo se o tom, že útoky začne ve velkém podnikat Moskva při příležitosti prvního výročí ofenzivy. Avšak nestalo se tak. Útoky probíhají zhruba ve stejném množství jako v předchozích týdnech. Agentura Unian uvádí, že v noci na pondělí se rozezněly sirény kvůli vzdušným útokům na zhruba polovině ukrajinských oblastí. Řadu útoků se podařilo odrazit. Sestřeleno bylo 11 ze 14 sebevražedných dronů íránské výroby. Devět z nich bylo zlikvidováno kolem hlavního města.

iZdroj fotografie: The Strategic Communications Directorate of the Ukrainian Armed Forcec / Creative Commons / CC BY
Íránské kamikadze drony Shahed-136 dokáží nést až 50 kilogramů

„Nepřítel se snažil dosáhnout svého taktického cíle – vyčerpat naši protivzdušnou obranu. Proto noční nálet na Kyjev trval dlouhých pět a půl hodiny,“ cituje web CNN Prima News šéfa kyjevské vojenské správy Serhije Popka. Nedošlo však k žádným materiálním škodám ani ke zraněním, píše ČTK. Hůře dopadly nálety u města Chmelnyckyj. Podle starosty města Oleksandra Symčyšyna si ruský útok vyžádal čtyři zraněné a jednoho mrtvého z řad záchranářů. Poškozeny byly také domy, dodává ČTK.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety